Седемкратният европейски шампион и настоящ световен първенец и шампион на Стария континент от 2021 година Италия победи Швейцария 3:0 (25:19, 25:23, 25:15) в четвъртата си среща от група А в Анкона на Европейското първенство по волейбол за мъже.

Италианците са сред четирите домакина на първенството заедно с България, Република Северна Македония и Израел, и продължават без поражение до момента. С успеха срещу Швейцария отборът на Италия остана категоричен лидер във временното класиране в групата. Швейцарците допуснаха четвърто поредно поражение и остават на последното, шесто място в подреждането.

Първите четири отбора от групата ще се класират за топ 16, присъединявайки се към 12 други, който ще се включат от останалите три групи.

Юри Романо бе най-резултатен с 15 точки, Даниеле Лавия се отличи с 13 точки, а Алесандро Микелето реализира 12 точки за победата на Италия.

В група С в Скопие нямаше изненади в двубоите в понеделник вечер. Нидерландия се наложи над Дания с 3:1 (25:18, 26:24, 23:25, 26:24, 25:20) и излезе на второ място във временното класиране с актив 3-1, докато датчаните са последни, шести с четири загуби и вече нямат шансове да влязат в топ 16.

Снимки: БГНЕС / BGNES
22 снимки

Чехия надигра Черна гора с 3:0 (25:18, 25:20, 25:15) след 18 точки на Ян Гълъбов и постигна втори успех в групата от четирите си срещи до момента. Чехите заемат четвърто място с актив 2-2, докато черногорците са пети с една победа и три поражения.

Португалия надделя над Турция с 3:2 (26:24, 21:25, 15:25, 28:26, 15:13) в оспорван сблъсък в група D в Тел Авив. За Португалия победата бе трета от петте мача и им донесе второ място във временното класиране. Лоренцо Мартинс и Алекс Ферейра се отчетоха със съответно 23 и 24 точки за успеха срещу турците.