Италия детронира шампиона Сърбия и се класира за финала на европейското първенство по волейбол за мъже. В зала "Сподек" в полския град Катовице италианците се наложиха с 3:1 (29:27, 25:22, 23:25, 25:18) и ще играят на първи финал от 2013 година насам, когато отстъпиха на Русия. 19-годишният Алесандро бе най-резултатен за Италия с 23 точки, докато Джулио Пинали реализира 17. За Сърбия Урош Ковачевич направи 16 точки.

Техен съперник в спора за златните медали ще бъде отборът на Словения, който в ранния полуфинал се наложи над домакините от Полша с 3:1 гейма. За Сърбия остава участието в мача за бронзовите медали, в който ще срещнат домакините от Полша. Срещата е днес от 18:30 часа.

Италия и Словения играха заедно в предварителна група "С", в която бе и отборът на България. Тогава "адзурите" спечелиха с 3:0 гейма и влизат като фаворит във финала, който е 21:30 тази вечер.

До момента Италия има шест европейски титли, като последната бе спечелена през 2005 година. Словения все още търси първото си злато от европейско първенство, като тимът загуби финалите през 2015 година от Франция и през 2019 година от Сърбия.