Националният отбор на Бразилия по волейбол за мъже спечели трета олимпийска титла в историята си след победа над Италия с 3:0 (25:22, 28:26, 26:24) в мача за трофея на Игрите в Рио де Жанейро В четвъртия си пореден олимпийски финал домакините бяха по-концентрирани в ключовите моменти от двубоя и отново стигнаха до златните отличия след Барселона 1992 и Атина 2004.

"Селесао" имаше по-явно предимство само в първия гейм, в който дръпна с 19:14 и след това нямаше особени проблеми да поведе в резултата. Във втората част италианците наваксаха изоставане от 22:24, а при 25:24 дори пропуснаха геймбол, за да допуснат обрат.

В третата част "Скуадрата" водеше със 17:15, но бразилците бързо изравниха, след което затвориха мача при втората си възможност. Италия остана без олимпийска титла, като за трети път се окичи със среброто след Атланта 1996 и Атина 2004. Уолас Де Соуза беше най-резултатен за победителите със 17 точки. За европейците с 15 точки се отличи Иван Зайцев. САЩ победи Русия с 3:2 (23:25, 21:25, 25:19, 25:19, 15:13) и спечели бронзовите медали.

Руснаците, олимпийски шампиони от Лондон 2012, пропиляха аванс от два гейма и останаха без отличие. След поделено надмощие в мача се стигна до тайбрек, в който "Сборная" водеше до 9:8, след което американците направиха серия от 5:1 точки и това се оказа решаващо. Руснаците намалиха от 11:14 до 13:14 и дори имаха възможност да изравнят при контраатака, но не успяха, а Матю Андерсън донесе победата на САЩ с последното нападение. Андерсън беше най-резултатен за американците с 18 точки, а 17 добави Уилям Приди. За "Сборная" Егор Клюка реализира 13 точки, а с 12 се отличи Костянтин Бакун.