ЦСКА спечели за 19-и път Купата на България по волейбол за мъже. “Червените” обаче трябваше да се поизпотят на финала срещу Пирин, за да победят с 3:2 гейма (26:24, 25:19, 23:25, 24:26, 15:4)

След като поведоха с 2:0 гейма играчите на Александър Попов допуснаха с по-темпераментна игра гостите от Разлог да спечелят следващите две части. В тайбрека обаче ЦСКА започна повече от убедително, повеждайки с 9:0 и го затвори с и по този начин триумфира.

Срещата бе открита с точка на Ясер Портуондо, но отговорът от състава на Разлог бяха три поредни на национала Николай Пенчев като след негов ас гостите поведоха с 5:4. Техническите прекъсвания бяха в полза на Пирин с 8:7 и 16:13, след което започна постепенният обрат за ЦСКА чрез Ивайло Стефанов и Филип Мейо. “Армейците” пропуснаха първия си геймбол и успяха чрез ас на Стоян Самунев да спечелят частта с 26:24.

Без никакъв проблем вторият гейм бе за играчите на Александър Попов с 25:19.

Вижте видео от червената радост след спечелената Купа на България:

Третият гейм започна равностойно, като чак след 11:11 “червените” успяха да натрупат аванс от 3 точки - ас на Теодор Тодоров за 16:13. Неприятен бе моментът при 22:21, когато кубинецът Ясер Портуондо контузи палеца на десния си крак и се наложи на негово място да влезе латвиецът Валтер Рама. Това разколеба донякъде играта на шампионите. С много желание от другата страна на мрежата пък за Пирин играха Николай Пенчев и Костадин Гаджанов, които успяха да обърнат и със свои точки да спечелят частта след 25:23.

Най-драматичен беше четвъртият гейм, освен с драматични разигравания, изпъстрен с множество люти спорове с рефера Петър Харизанов. В една такава ситуация при 5:3 съдията показа жълт картон на треньора на ЦСКА Александър Попов. Пирин поведе с 8:7 на първо техническо прекъсване, след което взе аванс от 3 точки, а при втората пауза след точка на другия национал Светослав Гоцев, водеше с 16:14. Доста грешки позволиха резултатът да се изравни за да се стигне до нови напрегнати моменти в края на частта.

Николай Пенчев отново бе в основата, гостите от Разлог да вземат частта с 26:24. В тайбрека вече и с Евгени Иванов - Пушката волейболистите на ЦСКА разярени излязоха и поведоха с категоричното 9:0. Силите на Пирин стигнаха до тук, “червените” затвориха петата част при 15:4, взеха мача с 3:2 и след 2 часа и 1 минута на полета вдигнаха за 19-и път Купата на България.

Конфети ознаменуваха червения триумф, когато капитанът Николай Иванов получи трофея от ръцете на президента на федерацията инженер Данчо Лазаров. За утеха тимът на Пирин получи по-малко копие на купата. Най-резултатният в двубоя Филип Мейо (22 точки) заслужи наградата за най-полезен играч, а Ники Пенчев от Пирин също си тръгна с индивидуална награда след своите 14 точки с 4 аса за най-добър млад играч на турнира.

До момента ЦСКА бе печелил 18 пъти трофея при мъжете - през 1962, 1969, 1970, 1973, 1979, 1981, 1982, 1984, 1985, 1986, 1988, 1990, 1991, 1992, 1993, 2002, 2009 и 2010 година. След седем години пауза в Пазарджик през 2009-та червените стигнаха до Купата след успех над Марек Юнион Ивкони с 3:2 гейма. Миналата година пък армейците победиха ЛукОйл Нефтохимик с 3:1 в зала “Христо Ботев” и постигнаха златен дубъл.