България изпусна за малко победата в първия си мач от финалите на Световната лига и загуби с 2:3 гейма (20:25, 25:23, 25:14, 22:25 13:15) от домакина на турнира Полша.

Момчетата на Радостин Стойчев все пак взеха една точка заради спечелените два гейма, а тя може да се окаже много ценна в борбата за класиране на полуфиналите.

В класирането Аржентина води с 3 точки след успеха с 3:1 над Италия, Полша е с 2, България с 1, а Италия без точков актив. В четвъртък от 18.15 часа играем с лидера Аржентина и една победа почти сигурно ще ни прати в топ 4.

СНИМКИ ОТ МАЧА ТУК!!!

Българите обаче могат да съжаляват, че не взеха успех и в първия си мач, след като показаха отлична игра и дори водеха с 2:1 гейма. В четвъртата част обаче допуснахме минута невнимание, в която Полша натрупа сериозен аванс и така вкара мача в тайбрек. В него българите започнаха ужасно и губеха с 4:11, след което направиха забележителен обрат до 12:12, но въпреки това в крайна сметка загубихме с 13:15.

Двубоят започна точка за точка, но при 6:5 Ручиак имаше късмет при сервиса, след като топката се удари в мрежата и падна в нашето поле. След това не можахме да реализираме атаката си и поляците направиха 3 точки разлика - 8:5 при първата техническа пауза. Няколко елементарни грешки на нашия отбор направиха пасива ни 5 точки при 6:11, но с ас на Цецо Соколов върнахме разликата на 3. При 14:10 в игра влезе Ники Пенчев на мястото на Тодор Алексиев, а второто техническо прекъсване дойде при 16:12 за Полша.

При 20:15, атака на Матей Казийски бе блокирана от единичен блок, с което домакините на турнира направиха преднина от 6 точки. Два отлични сервиса на Цецо Соколов обаче отново ни върнаха в играта - 18:21. Полша все пак не допусна да изгуби комфортната си преднина и с мощна забивка Бартош Курек завърши първия гейм с 25:20.

За първи път поведохме с 2 точки при 7:5 във втория гейм след блокада на Виктор Йосифов, но поляците набързо обърнаха и дори поведоха при първото техническо прекъсване с 8:7. Мачът продължи точка за точка, но домакините отново успяха да поведат при 15:13, а второто техническо прекъсване дойде при 16:14 за тях. Блокада на Христо Цветанов доведе до ново равенство - 18:18.

Продължихме да изравняваме Полша до 23:23, когато грешка на Бартман ни донесе геймбол. Последва прекъсване за домакините, но и то не помогна на "дружина полска". Добра игра в защита ни позволи да организираме атака и Матей Казийски завърши гейма при 25:23, с което изравнихме резултата в геймовете - 1:1.

Третият гейм започна отлично за българския отбор, който след блок на Матей Казийски поведе с 6:3, което накара Андреа Анастази да вземе прекъсване. Това обаче не помогна на поляците да спрат българската машина. Цецо Соколов с елегантен удар по блокадата донесе седма точка, а ас на Андрей Жеков ни донесе преднина от 5 при първото техническо прекъсване. Страхотната игра на Казийски и компания продължи и постепенно продължихме да увеличаваме преднината си, която в края на гейма стигна до цели 9 точки - 22:13, а Цецо Соколов завърши гейма с елегантен удар за 25:24.

Четвъртият гейм се движеше точка за точка до 5:5, когато Полша направи 4 поредни точки и поведе с 9:5 преди негативната серия да бъде прекъсната от Цецо Соколов. Бартош Курек доведе преднината на домакините до цели6 точки - 14:8, след като първо направи ас, а след това реализира точка от втора линия. Така второто техническо прекъсване дойде при сериозен аванс за Полша - 16:9. Постепенно намалихме пасива си, който стигна само на две точки в края на гейма 22:24, при което Анастази поиска прекъсване. Това явно повлия на Методи Ананиев, който след това прати топката в мрежата, с което Полша взе гейма с 25:22 и вкара мача в тайбрек.

Решителният гейм започна лошо за българите, които губеха с 2:5, когато Радостин Стойчев поиска прекъсване. Нови грешки обаче направиха пасива ни цели 5 точки - 2:7, а прекъсването дойде при 3:8. Матей Казийски бе хванат на блок и Полша поведе с 10:4, след което и с 11:4.

Когато почти бяхме отписали шансовете си, българският отбор заигра както може и направи 6 точки срещу само 1 за Полша, с което намалихме до 10:12, а това накара Андреа Анастази да вземе ново прекъсване. След него последва продължително разиграване, при което точката бе за нас, а в следващото стигнахме и до невероятно изравняване - 12:12. При 12:13 Матей Казийски допусна грешка и заби в аут, което доведе до мачбол за домакините, които в крайна сметка спечелиха мача с 15:13.

Най-резултатен в мача бе Цветан Соколов с 27 точки, а Матей Казийски добави 18. За Полша Бартуш Курек завърши с 24, а Бартман с 18.

България: Андрей Жеков, Цветан Соколов, Матей Казийски, Тодор Алексиев, Теодор Тодоров, Виктор Йосифов - Владислав Иванов-либеро
Старши-треньор: Радостин Стойчев

Полша: Лукаш Жигадло, Збигнев Бартман, Пьотър Новаковски, Марчин Мозджонек, Михал Ручиак, Бартош Курек - Кжиштоф Игначак-либеро
Старши-треньор: Андреа Анастази