ЛукОйл Нефтохимик победи Левски Сиконко с 3:2 гейма (25:14, 25:22, 22:25, 20:25, 15:10) в първия мач от финалите в НВЛ. Домакините надиграха сините в зала „Младост” в Бургас пред погледа на цялото ръководство на родния волейбол и поведоха с 1:0 победи в серията, в която се играе до 3 успеха от 5 срещи.

Първият гейм започна с категорично надмощие на бургазлии. За ЛукОйл Нефтохимик започнаха обичайните титуляри, а за сините стартира Валентин Братоев на местото на Николай Учиков. Момчетата на Северин Димитров поведоха с 5:0, 8:2, 13:4, 16:5, 20:6 точки и безпроблемно затвориха гейма с 25:14 точки. Константин Митев бе заменен от Георги Братоев на поста разпределител.

С аванс от 3 точки за вицешампионите стартира и втората част при 4:1, Левски изравни за 6:6 и поведе за първи път при 7:6, след няколко равностойни минути домакините отново взеха предимството и влязоха на второ техническо прекъсване при 16:13, сините ги догониха за 18:18, след пълна смяна на разпределителите последва игра точка за точка, но след 20:20, ЛукОйл Нефтохимик реализира успешно атаките си за 25:22 и поведе с 2:0 гейма.

Николай Антонов бе заменен от изрусения Николай Учиков при началото на третата част и Левски Сиконко започна по-добре, повеждайки с 8:6, 12:8, 16:13 точки с отлична дълга серия от начален удар на Красимир Гайдарски. Бургазлии успяха да се върнат в резултата и изравниха за 19:19, но сините взеха частта с 25:22.

Четвъртият гейм бе най-равностоен, започна с игра точка за точка. Бургазлии взеха първото прекъсване за 8:7, второто бе за сините с 16:14. Шампионите удържаха аванса си и обърнаха съперника за 2:2 гейма след 25:20.

Тайбрекът отново стартира с убедителна игра на ЛукОйл нефтохимик, след две поредно точки на Петър Христов те поведоха с 5:1, за прекъсването при 8:3 Николай Николов реализира ас. Левски Сиконоко не успя да догони съперника и волейболистите от Бургас взеха тайбрека с 15:10 точки.

Така вицешампиона поведе на шампиона с 1:0 победи, в третия сблъсък за титлата между тези два състава.

Вторият мач е утре отново от 17:30 часа в зала „Младост” в Бургас.