Грандиозен скандал се развихри на дербито между вицешампиона Левски Сиконко и шампиона Лукойл Нефтохимик от втория кръг на есенния полусезон във волейболната Суперлига.

Двубоят беше пред провал, след като преди мача националният селекционер и наставник на „сините” Мартин Стоев обяви, че неговият отбор няма да излезе, ако като първи рефер остане, назначеният за такъв, Ивайло Иванов.

Причината на Стоев е депозирана от него молба в съдийската комисия този рефер да не влиза в нарядите на мачове на Левски Сиконко. В действителност обаче тази молба бе за предишния сезон, а тази година Националната волейболна лига взе решение клубовете да нямат право да премахват съдии от списъка.

След разговори с председателя на НВЛ Красимир Илиев, заместник председателя Людмил Найденов, президентът на БФВ инж. Данчо Лазаров, изпълнителния директор Станислав Николов и дежурния делегат Илия Илиев не бе уважен протеста на Стоев, повиканият трети рефер да заеме мястото на Иванов на стола. Мартин Стоев отново протестира и то пред очите на самия Ивайло Иванов.

В последния момент дежурният делегат Илия Илиев реши, че заради упражнения психически тормоз първият и вторият рефер ще си разменят местата и по този начин главен стана Красимир Тодоров

Националният селекционер вписа протеста си в протокола преди началото на мача, а драмата продължи и след приключване на срещата, в която Левски Сиконко записа първа победа в този дял от шампионата след победа с 3:1 (25:22, 20:25, 25:22, 25:18) над бургазлии.

Пред присъстващите 160 зрители в зала „Сиконко”, сред които националите Пламен Константинов, Теодор Салпаров и Тодор Алексиев, се видя, че реферът Красимир Тодоров допусна грешки в полза на „сините” в няколко ключови момента.

Левски Сиконко бе с една промяна в стартовата си шестица. Иван Ковачев замени Теодор Богданов, тъй като центърът е болен, а до последно либерото Владислав Иванов бе под въпрос, също заради здравословни проблеми, но изкара и четирите гейма.

„Сините”показаха добра игра в лицето на Николай Учиков и новия капитан и играещ помощник треньор Георги Петров.

Лукойл Нефтохимик даде почти един гейм като точки след грешни изпълнения на начален удар.

„Сините” взеха първата част, избраниците на Северин Димитров изравниха, спечелвайки втората, Левски Сиконко успя да обърне негативния резултат в третия гейм, за да поведе с 2:1 , а в четвъртия, вече обезверени, бургазлии дадоха частта на 18.

Това бе първа победа за Левски Сиконко в есенния полусезон на волейболната Суперлига, след като миналия уикенд претърпяха две поражения от Пирин, а пък Лукойл Нефтохимик допусна първа загуба.

Най-резултатни за отборите си бяха Николай Учиков направи 26 точки за „сините”, а Петър Христов с 20 за шампионите.

Вторият двубой е утре от 17:30 отново в Зала „Сиконко”.