Драматично волейболистите на Левски спечелиха своята 16-та Купата на България. За първи път след 2006-та година сините стигнаха до трофея, след като в пет гейма и обрат надиграха Арда (Кържали) с 3:2 гейма (12:25, 25:23, 22:25,25:19, 17:15) пред 1000 зрители в зала Скаптопара в Благоевград. Още на полето те я поляха със шампанско, дадено им от техен фен, а и на няколко пъти хвърлиха треньора си Георги Петров във въздуха. Поздравления заслужи и съперникът им от Кърджали, който не се даде до последно в първия си подобен финал. Така в изненадващия спор между петия и шестия в редовния сезон в Суперлигата, Левски волей надделя и триумфира. Уникалната Купа им бе връчена от кмета на Благоевград Атанас Камбитов.

На трибуните бе президентът на БФВ Данчо Лазаров, председателят на НВЛ Красимир Илиев, кметът на Благоевград Атанас Камбитов, президентът на Левски волей Валентин Филипов, Стоян Хранов, кметът на Кърджали Хасан Азис, Виктор Карагьозов, цялото семейство на Жани Желязков начело с баща му Николай Желязков и много други. Уникалната посребрена и изработена в Италия купа бе внесена в залата 10 минути преди началото на финала.

СНИМКИ: След 6 години Купата пак е синя

източник: Gong.bg, Инес Павлова

Иван Халачев направи една промяна в стартовата си шестица, като вместо Петър Карагяуров пусна Кристиан Пенчев заедно с Ивайло Филипов, Кирил Хаджиев, Петър Узунов, Константин Митев, Невен Нешев и либеро Теодор Маринов.

За сините Георги Петров пък запази титулярите си от вчерашната победа над ЦСКА и заложи на Иван Латунов, Георги Братоев, Симеон Александров, Жани Желязков, Василий Петров, Златко Кьосев и либеро Ивайло Лалов.

Първият гейм стартира убедително за Арда. 6-тият от редовния сезон на Суперлигата откри мача с две точки в своя полза, допусна изравняване при 4:4, но след това Нешев, Хаджиев и Узунов дръпна убедително – 8:5, 10:5, 14:6, 16:10 и 19:11, за да поведе изненадващо с 1:0 гейма в битката за Купата.

Сините намалиха грешките си и след 4:4 във втория гейм извоюваха ролята на водачи в резултата, взимайки макар и малка преднина – 8:5, 10:7, 13:11, 16:14. Тимът от Кърджали достигаше многократно до точка пасив, но успя да вземе равенство чак при 22:22 след атака на Хаджиев. Точка на Златко Кьосев, грешка на Петър Узунов и финална точка на Симеон Александров пък бяха достатъчни за сините да изравнят за 1:1 гейма след 25:23 точки.

5-тите в родното първенство сини волейболисти поведоха с 3:1 и 4:2 точки в началото на третата част, но Хаджиев изравни за 4:4. В следващите разигравания съперниците си размениха водачеството, като след няколко продължителни и ефектни разигравания Левски взе първото техническо прекъсване с 8:7. Играчите на Иван Халачев догониха софиянци за 10:10, но допуснаха две грешки – 10:12, а след това пак изравниха при 14:14 и 15:15. Резервата Иван Дамянов спечели нова точка за сините и те взеха и второто техническо прекъсване – 16:15. Симеон Александров на два пъти даде 2 точки аванс за Левски, а с блокада те поведоха с 19:16. На Георги Петров му се наложи да вземе почивка, след като Арда догони тима му с атака на Пенчев при 22:22. Следващите две разигравания бяха спечелени отново от Нешев и компания – 24:22. Арда веднага затвори частта с ас на Кирил Хаджиев за 25:22 и така поведе с 2:1 гейма.

Левски се организира и откри четвъртата част с 3:0 точки в своя полза. През центъра мощно Симеон Александров запази аванса - 7:4, пускане на Митев намали пасива на Арда на 5:7. Първото техническо прекъсване бе за сините при 8:6. Момчетата на Халачев се опитаха до изравнят, но малко не им достигаше. Ас на Симеон Александров върна преднината на столичани за 14:11, който взеха второто техническо прекъсване със 16:12 след грешка на съперника. Топка в мрежата при атака на Митев дори откъсна сините със 17:12, чиито фенове запяха „Купата е синя”. Последва нова точка за Левски – 18:12 и Халачев взе почивка. Василий Петров реализира за 19:12, а капитанът Нешев бе сменен от Лобутов в противниковото поле. Сините излязоха с 9 пред съперниците си след ас на Латунов, а Петър Узунов опитно на мрежата отигра – 22:14. Веднага след появата си на полето Жани Желязков се разписа за 23:14. Последваха 4 поредни точки за Арда, но първият гейм-бол за Левски волей доиде при 24:18. Сините стинаха до тайбрек след добра изява на Василий Петров за 25:19.

В решителната пета част на финала за Купата на България резултатът бе открит от блокада на Невен Нешев за Арда. Същият обаче даде предимство на Левски (2:1) след грешка. Сините Дамянов и Александров се разписаха за 4:2. Спор с рефера Ивайло Иванов имаше след като той отсъди точка за Арда, с която резултатът бе изравнен – 4:4, но Александров отново атакува успешно за Левски. Хаджиев пък пак изравни за 5:5. Сините отново спориха с рефера, който видя нарушение и даде точка за тима от Кърджали, с която те поведоха със 6:5. Василий Петров сгреши и с това пасивът на сините се увеличи – 5:7, но Жани Желязков я намали. Грешка на Невен Нешев – атака в аут позволи на Левски да обърне отново резултата, с което при размяната на игралните полета те водеха с 8:7. Петър Узунов обаче взе 8-ма точка за Арда, а след 9:9 отново успешно се разписа за 10:9. След нови две изравнявания, тимът от Кърджали с точка на капитана си Нешев отново поведе – 12:11, но след това съотборниците му не успяха да се организират и сгрешиха за 12:12. Последва нов обрат и сините се превърнаха във водачи при 13:12, а двойна блокада им спечели мач-бол при14:12, но Братоев прати топката в мрежата от сервис 14:13. Грешка на Александров пък върна Арда в мача -14:14. Симеон пак сбърка 14:15, той се реваншира за 15:15. Златко Кьосев спечели нов син мач-бол 16:15, но и донесе Купата в синята витрина със своя точка за 17:15 и 3:2 гейма за Левски волей.

Левски волей: Иван Латунов, Георги Братоев – кап., Симеон Александров, Жани Желязков, Василий Петров, Златко Кьосев, Ивайло Лалов – либеро (Иван Дамянов, Георги Топалов, Цветан Петров, Димитър Маринков)

Арда: Ивайло Филипов, Кирил Хаджиев, Петър Узунов, Константин Митев, Кристиан Пенчев, Невен Нешев – кап., Теодор Маринов – либеро (Владимир Лобутов, Петър Карагяуров, Младен Кавалджиев)