Арда е първият финалист в турнира за Купата на Българя по волейбол за мъже. Тимът от Кърджали ще дебютира в решителния мач за националния трофей, а в своята история най-доброто представяне на клуба и то отпреди 10-ина години е 4-то място в първенството.

Сега играчите на Иван Халачев и спонсорирани от члена на УС на БФВ Милко Багдасаров записват исторически успех, след като на 1/2-финал в зала Скаптопара се справиха с Монтана след 3:1 гейма (25:13, 20:25, 25:22, 25:23). Рецептата разкри пред Гонг още преди мача треньорът на Арда Халачев – цялата подготовка на тима му е била насочена не към Суперлигата, в която са 6-ти, а в битката за Купата.

СНИМКИ: Исторически финалист за Купата на България

източник: снимки: Gong.bg, Инес Павлова

Монтана пък напуска надпреварата в Благоевград след като също постигна историческо класиране на ½-финал, а и намекна, че в ¼-финалния си плейоф няма да бъде лесен противник на Марек Юнион Ивкони, който елиминира за Купата.

В първия гейм добрата сработка между Константин Митев, Невен Нешев и опита на Петър Узунов бе в основата Арда да не позволи на Монтана нито веднъж да поведе в резултата. След като още на старта тимът от Кърджали взе аванс от 3 точки (4:1, 8:5), бе настигнат на точка (9:8) от противника, но след това със завършени атаки на Нешев и Узунов си върна водачеството – 12:9, 13:10. Постепенно откъсването набъбна – ас на Карагяуров за 15:10, атака на Нешев за 16:10 и 17:11. вече с аванс от 8 точки Арда нямаше проблеми да затвори частта, като Хаджиев бе автор на последните две точки за 25:13.

Непредсказуемият тим на Монтана обаче заигра и воден от 215-сантиметровия Цанко Цанков съумя да обърне от 2:4 и 6:8 за 9:8. Последва серия от размяна на точки между селекциите на Дочев и Халачев, за да успее Арда чрез Митев да стигне до аванс от една точка при второ техническо прекъсване -16:15. Грешки на противника позволиха на монтанчани отново да вземат водачеството (20:17, 22:18), а след точка на Баев да стигнат до гейм-бол при 24:20. Атака в аут на Нешев пък завърши гейма – 25:20 за Монтана.

Доста интрига имаше в третата част, в която след надмощие на Монтана – 3:1, 6:2, Арда обърна с ас на Нешев и две противникови грешки за 8:7. Разпределителят Константин Митев пък и атакува и сервира добре за 12:8. Капитанът Нешев доста емоционално реагира, след като реализира за 14:11, а безответната серия на Ардо продължи до 16711. Йотов се опита да върне Монтана в играта и две поредни точки направи 19:21. Грешка на Нешев пък изравни резултата при 21:21, но същият се реваншира подобаващо с три точки за спечелването на гейма с 25:22 от Арда.

През четвъртия гейм водач в резултата продължи да бъде тимът на Халачев, като след като се откъсваше с 2-3 точки напред с основен точконосец Невен Нешев, бързо бе догонван от монтанчани, но без да е изравняван – 8:7, 13:11, 16:14, 17:16,20:17, 20:19, 22:20. 22:21. Първото равенство сътвори Цанко Цанков с блокада за 22:22 с помощта на Йотов, който пък направи 23:23. Резервата Веселин Илиев прати топката в аут от сервис, даде мач-бол на Арда, тим който веднага се възползва от историческата възможност и взе гейма с 25:23, а с това и мача с 3:1 гейма.

Монтана: Любомир Йотов 16, Любомир Агонцев 1, Георги Тошков 1, Николай Антонов 14, Цанко Цанков 15, Бранимир Баев – кап. 6, Деян Боюклиев – либеро (Веселин Илиев 1, Денис Чавдаров 4)

Арда: Ивайло Филипов 7, Кирил Хаджиев 13, Петър Узунов 8, Константин Митев 9, Петър Карагяуров 11, Невен Нешев – кап. 22, Теодор Маринов – либеро (Кристиан Пенчев, Запрян Доникян).