Отборът на Пирин Балканстрой нанесе първа загуба на Лукойл Нефтохимик в турнира за Купа Филипови 2000. Възпитаниците на старши треньора Мирослав Живков победиха в драматичен мач бургазлии с 3:2 (19:25, 25:19, 21:25, 25:22, 15:11).

Двата отбора се победиха взаимно в първите два гейма с един и същи резултат. Подкрепяни от своите фенове, домакините на мача в бургаската зала Младост спечелиха битката в първата част с 25:19. Това мотивира отборът на Пирин, който все още имат минимален шанс да се добере до третото място в крайното класиране на Суперлигата. В следващите два гейма историята се повтори. Отново бургазлии излязоха напред след 25:21 в третата част, а тимът от Разлог докара мача в тайбрек след 25:22 в четвъртата.

Петият гейм беше истинска битка за всяка точка. Пирин излезе напред за 10:7, но при 11:11 резултатът бе изравнен. Тогава след три поредни страхотни изпълнения на Станислав Петков на блокада и при сервиси на Костадин Гаджанов отборът от Разлог спечели последните четири разигравания и се поздрави с победата.

Диагоналите на двата отбора Александър Горбатков (Пирин) и Красимир Стефанов (Лукойл) бяха най-резултатни в мача, съответно с 20 и 18 точки.

В друг мач за купа Филипови 2000 Левски Сиконко беше безмилостен към застрашения от изпадане Марек Юнион Ивкони и го разби с 3:0 (25:19, 25:17, 25:21). Арда Кърджали пък не остави шансове на Монтана и също спечели с 3:0 (25:16, 25:17, 25:21).