Мъжкият национален отбор по волейбол на България направи страхотен обрат и победи Куба с 3-2 гейма (13:25, 23:25, 25:23, 26:24, 15:10) в среща от Група „C” на Световната лига, играна в Двореца на Културата и спорта във Варна.

Срещата бе наблюдавана от президента на България Георги Първанов, както и неговия гост - президентът на Чехия Вацлав Клаус. В официалната ложа присъства и бъдещият премиер на България Бойко Борисов, както и президентът на FIVB Дзижонг Вей. На мача беше и легендата на българския волейбол Димитър Златанов.

Момчетата на Силвано Пранди започнаха трагично мача и на първото техническо прекъсване изоставаха с 4:8. На второто прекъсване те губеха с 12:16 и така закономерно загубиха много тежко първия гейм с 13:25. Вторият гейм започна равностойно, но кубинците отново водеха на първото прекъсване - 6:8. Българите се стегнаха и обърнаха нещата до второто прекъсване, като поведоха с 16:14. Грешки в самия край на гейма позволиха отново на гостите да покажат класа и така поданиците на Кастро спечелиха гейма с 25:23, с което и поведоха в мача с 0-2 гейма.

В третия гейм, ролите се размениха. „Лъвовете” водеха на първото техническо прекъсване с 8:6, а кубинците на второто - 14:16. Късметът в края на гейма бе на наша страна и резултатът бе намален на 1-2 гейма след 25:23. България показа още по-добър волейбол в четвъртата част и водеше както на първото, така и на второто технически прекъсване, съответно с 8:7 и 16:15. До края на гейма, играта вървеше точка за точка, но след добри прояви на Казийски и Алексиев, България изравни на 2:2 гейма след успех с 26:24 в четвъртата част и доведе нещата до тайбрек.

В него обаче, кубинците започнаха с по-голяма концентрация и поведоха на прекъсването с 5:8. Нашите играчи обаче показаха класа, изравниха на 8:8 и поведоха с 10:8. Българските национали нямаше как да изпуснат преднината, която имаха, затвориха гейма с 15:10 и спечелиха мача с 3-2 гейма.

Утре, отново във Варна, е втората среща между двата тима.