Хебър постигна исторически успех, спечелвайки първа Купа на България по волейбол. Пазарджиклии подчиниха с 3:2 гейма Нефтохимик, който сдаде трофея в зала „Васил Левски“ в Пазарджик.

В отделните части срещата се разви при 27:25, 18:25, 23:25, 25:22, 17:5. Така след много оспорвана битка, момчетата на Атанас Петров постигнаха паметния успех пред очите на председателя на Българската федерация по волейбол Данчо Лазаров, членa на Управителния съвет Борислав Кьосев, треньорa на футболния Хебър - Николай Митов - и още редица популярни лица в спортната общественост.

Нефтохимик влезе по-добре в двубоя, но постепенно Хебър изравни играта, а след това взе и превъзходство, за да спечели първата част. От чудесната игра на пазарджиклии нямаше и помен във втория гейм. Съставът на Атанас Петров допусна редица неточности в играта си (12 лични грешки), което бе наказано от шампионите, които изравниха и върнаха интригата в мача. Третият гейм бе може би най-оспорваният от началото на двубоя. Гонитбата между двата състава бе сериозна, а в заключителните минути Нефтохимик показа голяма концентрация и настъпи решително, за да излезе напред в резултата. Въпреки това, Хебър се появи тотално преобразен в четвъртия гейм. Той премина под диктовката на „жълто-сините“, за да се стигне до тайбрека, където въхновената и силна игра на волейболистите на Петров продължи, а бургазлии не успяха да спрат устрема на своя опонент, който в крайна сметка ликува с Купата.

LAP.bg
40 снимки

Ето как се разви мачът:

Първи гейм (25:27)

Нефтохимик влезе уверено в мача. Момчетата на Найден Найденов бяха във водеща роля от началото на първия гейм. Те дръпнаха с 8:5, като в последствие Хебър изравни играта и тя се развиваше точка за точка.

Хебър поведе за първи път в гейма при 16:15. Сервис в аут на Николай Къртев направи 18:17 в полза на Хебър. Съставът от Пазарджик дръпна с 2 точки в края на гейма – 21:19 - след грешка в посрещането на Нефтохимик. При все този развой, бургазлии поискаха прекъсване, а това даде резултат. След подновяването на играта волейболистите на Найденов намалиха на 20:21, а след грешка на Иван Станев на мрежата дойде и равенството – 21:21. След ново прекъсване, Хебър поведе отново. Нова грешка при разиграване след добре изпълнен сервис, позволи на Нефтохимик да изравни, а в последствие и да поведе. Братоев изпълни сервис, а Брадли Гънтър прати топката в аут – 22:24. Опитният Братоев отново изпълни начален удар, но в мрежата и така разликата отново стана точка. Бургазлии бяха на крачка от гейма, ала коравият им съперник не се предаде и успя да изравни – 24:24. Тройна блокада спря атаката на Учиков и така Хебър излезе напред – 25:24. Последните минути бяха особено напрегнати, а двубоят вървеше точка за точка с често променяне на лидерството. Александър Симеонов постави край на спора, след като успя коварно да промуши топката –  27:25.

LAP.bg
75 снимки

Втори гейм (26:16)

Нефтохимик влезе по-добре във втория гейм и поведе с 6:2. Подобно на първата част треньорът на Хебър поиска ранен таймаут, но след него преднината на бургазлии набъбна на 5 точки.

Момчетата на Найден Найденов поведоха с 12:6, след видео повторение, което показа, че точката трябва да бъде зачетена. Постепенно Нефтохимик дръпна със 7 пункта, а задачата на пазарджиклии стана още по-сложна.

При 11:18 Петров поиска прекъсване, но след него уверената игра на Нефтохимик не бе спряна и преднината на носителя на трофея от 2018 година стана 8 точки - 19:11. В последните минути от гейма Хебър изоставаше с 9 точки, но успя да стопи изоставането си. При този развой, при 22:15, Найден Найденов поиска прекъсване, а след него волейболистите на Нефтохимик имаха точка за гейм – 24:16. Борещите се за първа Купа пазарджиклии спасиха, а Нефтохимик не сполучи и при втория си опит. При третия шампионите вече не сгрешиха – 25:16.

Трети гейм (25:23)

Успешна атака на Хебър постави начало на третата част. Играта се развиваше точка за точка, докато Нефтохимик поведе с три  – 8:5. Атанас Петров поиска прекъсване, като след него Георги Чалъков отигра добре и намали изоставането на своите на 2 точки, а в последствие пазарджиклии се приближиха на пункт зад шампионите – 7:8. Хебър стигна и до изравняване – 9:9, когато Гънтър сбърка от начален удар. След нападение на Николай Учиков в аут, Хебър поведе в резултата – 12:11. Нефтохимик успя да изравни, а в последствие и да вземе аванс от 2 точки – 15:13, като отново щабът на Хебър поиска прекъсване, в което Атанас Петров даде своите напътствия как трябва да се придвижва блокадата. Въпреки това, след подновяването бургазлии дръпнаха с 3 точки. Хебър се приближи на точка зад Нефтохимик след страхотна атака от втора линия на Александър Ляфтов – 16:17. Венцислав Рагин прати коварна топка в половината на съперника, а Учиков не успя да се справи и така последва реми – 18:18. Заключителните минути на третия гейм бяха изключително оспорвани, а при 22:22 Найден Найденов поиска прекъсване. При 24:23 шампионите успяха да затворят частта. Учиков отигра много умно, последва блок аут и гейм за Нефтохимик - 25:23.

Четвърти гейм (22:25)

Оспорвано започна и четвъртата част. След серия от три точки в полза на Нефтохимик - 10:9 –  Атанас Петров поиска прекъсване. След подновяването блокадата на бургазлии сработи отлично и така преднината на Нефтохимик набъбна на 2 точки – 11:9. Хебър изравни 12:12, а Стойко Ненчев донесе директна точка от сервис за 13:12. В този миг Найденов поиска таймаут. Той обаче не разколеба Ненчев, който донесе нова точка от сервис 14:12. Лошо организирана атака донесе нова точка за Хебър, който поведе с 3 – 15:12. След нова пауза, поискана от щаба на бургазлии, Ненчев отново изпълни чудесен начален удар, а след разиграването волейболистите на Хебър пратиха в аут и така аванса им бе стопен на два пункта. Нова чудесна атака за пазарджиклии обаче възстанови разликата – 16:13, а отлична атака на Венцислав Рагин донесе 17:14. Добрата игра на Хебър продължи и така съставът на Атанас Петров се приближи до спечелване на гейма – 23:18. Шампионите така и не съумяха да наваксат изоставането си, а „жълто-сините“ се изправиха пред първата си възможност да затворят гейма при 24:18. Тя не бе оползотворена след грешка на сервис на Рагин. Учиков изпълни три последователни начални удара, след разиграванията, от които бургазлии намалиха пасива си на 2 точки. В този ключов момент Атанас Петров поиска прекъсване, а след него Учиков изпълни четвърти сервис, след който Гънтър промуши топката между блока за 25:22.

Пети гейм (7:15)

Пазарджиклии поведоха с 4:1 в тайбрека и Найденов се видя принуден да поиска ранен таймаут. След подновяването на играта Нефтохимик намали - 3:5. Гънтър вкара разкошен сервис за 6:3. Страхотно нападение на Гънтър преодоля блокадата от другата страна на мрежата за 7:4. Венцислав Рагин  през центъра направи 8:4, а при този резултат двата състава си размениха полетата. Авансът на „жълто-сините“ набъбна на 5 точки след мощна атака на Брадли Гънтър за 10:5 и така Хебър се приближи още повече до историческата си първа Купа. Разочароващо изпълнение на Джорджевич от начален удар, донесе нова точка за Хебър – 12:7, а двойна блокада спря Петров за 13-ата точка за състава от Пазарджик. Тройна блокада донесе 14-ата точка за Хебър, а решителната 15-а точка донесе Ляфтов – 15:7.

Състави:

Хебър: Иван Станев, Брадли Гънтър, Мартин Симеонов, Александър Ляфтов, Венцислав Рагин, Стойко Ненчев - Петър Каракашев-либеро

Треньор: Атанас Петров

Нефтохимик: Георги Братоев, Николай Учиков, Ален Джорджевич, Георги Петров, Стоян Самунев, Николай Къртев - Теодор Салпаров-либеро

Треньор: Найден Найденов