Бившият капитан на националния отбор по волейбол Владимир Николов е уличен в употреба на допинг по време на олимпийските игри в Лондон през 2012 г., на които България завърши на четвърто място. Това се вижда в публикуван документ в архива на Спортния арбитражен съд в Лозана (CAS).

Решението по жалбата на МОК срещу българския състезател е от октомври 2020 г., но се появява на сайта на CAS едва вчера. В България пък никога не е отваряна дума за такъв случай, макар в документа да се вижда, че с него са били запознати както в БОК, така и във волейболната федерация (БФВ).

От изложението по делото става ясно, че пробата на Николов е взета на 29 юли 2012 г. (б. р. - след първия мач на нашите национали, спечелен с 3:0 гейма срещу домакина Великобритания). Първоначалният анализ е извършен в акредитираната лаборатория на световната антидопингова агенция (WADA) в Лондон чрез "наличните тогава методи", като в онзи момент резултатът от нея е бил отрицателен за забранени вещества.