България отпадна от Световното първенство по волейбол в Полша. Това стана факт след загуба с 2:3 (25:20, 20:25, 23:25, 25:23, 16:18) от тоталния айтусайдер в турнира Мексико в мач в зала „Арена Сподек” в Катовице.

Възпитаниците на Николай Желязков спечелиха първия гейм, а след това загубиха следващите два. „Лъвовете” стигнаха до тайбрек, в който имаха пет мачбола, но не успяха да реализират нито един от тях и загубиха от непретенциозния си съперник.

Това бе трето поредно поражение за българите, които остават на последно място в Група С.

БГНЕС
6 снимки

България поведе с 4:0 и 5:1 след мощна атака на Цветан Соколов. Първото техническо прекъсване дойде при 8:3 за "лъвовете". След грешка на Диего Гонсалес българите дръпнаха с 10:5. Второто прекъсване дойде при аванс от 16:10 за нашите. С пайп на Аспарух Аспарухов резултатът набъбна на 18:10, което принуди треньорът на "ацтеките" да поиска прекъсване. Мексико записа четири поредни точки, при което в игра се появи Тодор Скримов. След това нашите отново се разиграха и стигнаха до геймбол при 24:19 след точка на Алекс Грозданов, а първата част беше спечелена с 25:20.

Втората част започна с три поредни точки на Мексико, а с единична блокада на Грозданов резултатът беше изравнен. След силни изяви на Диего Гонсалес "ацтеките" поведоха с 11:8. България успя да изравни за 15:15 с ас на Сеганов. Мексикаците поведоха с 20:17 чрез Хосе Лопес и успяха да изравнят след 25:20.

Първото техническо прекъсване в третия гейм дойде при 8:7 за България. След ас на Хосе Лопес резултатът стана 16:13. Националите поведоха с 19:18 с ас на Александър Николов. Латиноамериканците стигнаха до геймбол при 24:22. Първият беше спасен от Сеганов, но при втория Мексико не сбърка и поведе с 2:1.

Мексико поведе с 3:0 в началото на четвъртия гейм, но "лъвовете" успяха да обърнат до 6:5. Латиноамериканците отново излязоха напред с 14:11, а след това и с 18:15. Националите изравниха при 21:21 и дори поведоха с 22:21. Цветан Соколов успя да направи 23:21 с атака. Българите стигнаха до геймбол след блокаут на Соколов. А Аспарухов реализира за 25:23 и 2:2.

Тайбрекът започна напълно равностойно. Александър Николов изравни резултата при 4:4. Нова атака по правата на Алекс Николов и 5:4. Атака на Соколов и блокаут донесе пренина от 13:10 на българите. Алекс Николов осигури три геймбола при 14:11. Фуентес остави Мексико в мача, но след това и Гонсалес направи резултата 13:14. Николай Желязков взе таймаут. Атака в аут на Гоцев изравни резултата за 14:14. България получи нов мачбол след блокаут на Соколов, но Николов прати топката в аут. След пет пропуснати мачбола за България, до такъв стигна Мексико при 17:16. Латиноамериканците стигнаха до успеха след блокада при 18:16.

БЪЛГАРИЯ - МЕКСИКО 2:3 (25:20, 20:25, 23:25, 25:23, 16:18)
БЪЛГАРИЯ: Георги Сеганов, Цветан Соколов, Аспарух Аспарухов, Александър Николов, Алекс Грозданов, Светослав Гоцев - Владислав Иванов-либеро
Старши треньор: НИКОЛАЙ ЖЕЛЯЗКОВ
МЕКСИКО: Кристиан Аранда, Диего Гонсалес, Хосе Лопес, Мауро Фуентес, Аксел Родригес, Джонатан Мартинес - Ирам Браво-либеро
Старши треньор: ХОРХЕ ЛОПЕС.