Волейболният национален тим на България за юноши до 19 години за съжаление загуби финала на Световното първенство от тима на Полша с резултат 0:3 гейма (20:25; 19:25; 19:25). По този начин България остава на второ място, като завоюва сребърните медали. Това е първи подобен успех от голямо първенство при подрастващите от 2003-а година насам.

Досега най-доброто поситижение за волейболистите до 19 години беше третото място на първенството от 1989 година в Дубай, ОАЕ.

volleyballworld.com
32 снимки

Днес България не успя да покаже истинското си лице от драматичния успех над Русия с 3:2 гейма в 1/2-финала вчера. Поляците пък играха изключително силно и бяха по-концентрирания отбор, с което успяха да спечелят и двубоя.

ПЪРВИ ГЕЙМ (20:25):

Финалът в Техеран започна доста равностойно. До 6:6 силите бяха изравнени, след което поляците дръпваха с две точки до 8:6. Последва обаче отлична тройна блокада на нашите, с която изравниха резултата за 11:11.

„Лъвчетата“ успяха и да поведат с 12:11 след много силен сервис на Александър Николов и грешка на поляците. Нова атака на Владимир Гърков от зона 4 изведе България отново напред с 13:12. Успешна атака на Лазар Бучков през центъра за 14:13. Младите поляци обаче заиграха по-уверено и успяха да отворят разлика от три точки при 18:15, след като Владимир Гърков атакува в аут. Веднага Мартин Стоев взе прекъсване. Последва отлична комбинация между Стоил Палев и Виктор Бодуров за 17:19.

Полша поведе с четири точки при 22:18 и Мартин Стоев взе второто си прекъсване в първата част. "Дружина полска" стигна до геймбол при 24:19, но отличен Алекс Николов намали до 20:24. В крайна сметка Полша стигна до успеха в първия гейм с 25:20 точки.

ВТОРИ ГЕЙМ (19:25):

За втория гейм селекционерът на „лъвовете“ Мартин Стоев реши да промени състава си. Той пусна в игра Венислав Антов на поста диагонал на разпределителя, а Георги Татаров зае мястото на посрещач, докато капитанът Владимир Гърков бе оставен на пейката.

Поляците опитаха да дръпнат в началото на втория гейм, но България изравни при 5:5. Последва добра серия на „лъвчетата“, които поведоха със 7:5, което принуди Махал Бакиевич да вземе прекъсване.

Последва обрат за Полша, след като двоен блок спря атака на Алекс Николов и поведоха с 9:7. Мартин Стоев поиска веднага прекъсване за България. След това обаче поляците дръпнаха с 15:11, но Алекс Николов намали за 12:15. "Дружина полска" продължи със силните си отигравания и отвориха сериозна разлика. Отлична атака на Новик Титус даде от 17:13 за Полша.

Разликата стигна до шест точки при 23:17. Поляците стигнаха до геймбол при 24:18, българите спасиха първия сетбол. Полша обаче стигна до успех във втората част с 25:19.

ТРЕТИ ГЕЙМ (19:25):

За началото на третата част Мартин Стоев върна сред титулярите Георги Татаров и Владимир Гърков.

Поляците стартираха много силно третия гейм и поведоха със 7:1 точки. Последва успешна атака на Алекс Николов за 4:8, а Михал Бакиевеч взе прекъсване. България навлезе в добра серия и намали изоставането си на само две точки след отлична атака на Владимир Гърков за 7:9.

Поляците поддържаха разлика от три-четири точки в гейма. Нашите намали до 15:17 след грешка в атака на Полша. След това и Венислав Антов стопи изоставането ни 17:19. Разликата стана пет точки при 23:18 за "Дружина полска" след блокада на Пьотър Сливка. Полша стигна до успеха в третия гейм с 25:19 и така спечели финалната среща с 3:0 гейма.

FT | БЪЛГАРИЯ (U19) - ПОЛША (U19)  0:3 (20:25; 19:25; 19:25)

Стартови състави на двата отбора:

БЪЛГАРИЯ: Стоил Палев, Георги Татаров, Владимир Гърков, Александър Николов, Виктор Бодуров, Лазар Бучков - Георги Митов (либеро)

Селекционер: Мартин Стоев

ПОЛША: Матеуш Куфка, Якуб Майчерик, Пьотър Сливка, Камил Шимендера, Кайетан Кубицки, Титус Новик — Куба Хаврилук-либеро

Селекционер: Михаил Бакиевич