Националният отбор на България по волейбол загуби с 0:3 гейма (25:27, 21:25, 23:25) от този на Франция в първия официален мач на мъжкия турнир от Лигата на нациите през 2021 година в Римини, Италия.

Играчите на Силвано Пранди излязоха в променен състав, но стартираха силно и имаха чудесен аванс в края на първия гейм от 24:21. Тогава обаче французите заиграха със самочувствие и успяха да обърнат до 27:25 в своя полза. Това оказа влияние в оставащите два гейма, където играта на "лъвовете" не вървеше. Все пак те оказаха сериозен отпор, но леки грешки им костваха да запишатпоне гейм, тъй като предпоставките ги имаше.

До края на тази седмица България ще срещне още тимовете на Австралия (29.05, събота) и Германия (30.05, неделя).

ПЪРВИ ГЕЙМ (25:27):

Първият гейм започна много силно за България, след като бързо резултатът стана 3:0 за родните волейболисти. Последваха нови силни минути за нашите. Хубава комбинация между Георги Сеганов и Николай Къртев и 4:1. Блок на капитана Цветан Соколов за 5:1. Георги Петров пусна технично покрай двойната блокада - 6:2. Мощна атака на Алекс Грозданов донесе преднина от 8:5 за България на първата почивка.

Французите опитаха да намалят пасива си, но единична блокада на Цветан Соколов доведе резултата до 11:9. Последваха два поредни аса на Мартин Атанасов за 13:9. Аут след атака на французите и четири точки аванс за България при второто техническо прекъсване – 16:12.

Французите успяха да се доближат максимално в резултата до нашите момчета в минутите след това. Кевин Тили намали до 14:16, а троен блок спря атака на Цветан Соколов от зона 2 за 16:17. Жан Патри игра по българската блокада за болк-аут и 19:20. Отлична атака на Цветан Соколов от зона 2 за 22:20. Последва ас на Цветан Соколов, който уцели с начален удар Кевин Тили и 23:20, след което Лоран Тили взе прекъсване за Франция. Прекрасна защитата от страна на либерото Владислав Иванов изведе България до геймбол след чудесна атака на Соколов за 24:21. Французите обаче успяха да спасят два геймбола, а след това Силвано Пранди взе прекъсване. Никола Льо Гоф блокира Мартин Атанасов и израни за 24:24. Последваха две грешни отигравания на нашите, като Цветан Соколов атакува в аут и Франция съумя да отмъкне първия гейм след 27:25.

ВТОРИ ГЕЙМ (21:25):

Вторият гейм тръгна равностойно, като се играеше точка за точка. България взе аванс от 4:3, но след това блок на французите спря така на Георги Петров за 4:4. Последва нова размяна на точки, а с мощна атака по диагонала Цветан Соколов даде аванс от една точка при първата техническа пауза – 8:7.

Последва обаче доста тежка серия за нашите, които изоставаха с 8:13 след шест поредни точки на „петлите“. Жан Патри направи10:8, а след това Николай Къртев даде една неудобна топка, която Цветан Соколов заби в мрежата - 8:11. Силвано Пранди взе прекъсване за България. Серията на Франция обаче продължи, след като Кевин Тили заби ас за своите и 13:8. Тогава Денис Карягин замени Георги Петров, а именно той завърши успешно още първата си атака от зона 4 за 10:13. Последваха нови две нови успешни атаки на Карягин за 13:15. Франция обаче се оттегли с аванс от 16:13 при втората пауза.

Отличен ас на Патри даде нова точка за Франция – 17:13. Бартелеми Шинениези пък изведе „петлите“ до 20:16. Нова атака в центъра на Шинениези за 21:17. Технична атака на Ясин Луати изведе французите до геймбол при 24:20. Силвано Пранди взе прекъсване за България, а след това „петлите“ сбъркаха при изпълнението на начален удар – 24:22. Грешка на Карягин от сервис затвори гейма в полза на Франция - 25:21.

ТРЕТИ ГЕЙМ:

Третата част също тръгна равностойно. България поведе с 3:2  и 4:3. Малко след това Цветан Соколов заби отлично по диагонала от зона във втория метър и 5:5. „Петлите“ обаче успяха да се оттеглят на първата пауза с аванс от 8:6.

Добър блок на Николай Къртев изравни за 8:8. Двата отбора продължиха да играят точка за точка, а Никола Льо Гоф изравни за 11:11. Цветан Соколов отново изведе България напред при 12:11. Нова мощна атака на Цветан Соколов и 13:12. Прекрасна игра в защита на Владислав Иванов даде възможност на Денис Карягин да атакува от зона 4 за 14:13. Две поредни грешки от сервис и за двата тима даде аванс на „лъвовете“ от 16:14 при второто техническо прекъсване.

Българите дръпнаха с 19:16 след грешка на Тибо Росар от началния удар. Жан Патри намали до 17:19, а Тревор Клевено успя да се справи с тройната блокада на нашите - 18:19. Силвано Пранди взе прекъсване за България. Кевин Тили изравни резултата за 19:19. Алекс Грозданов атакува в аут - 20:22. Денис Карягин атакува успешно по тройната блокада - 20:21. Последва ас на Цветан Соколов за 22:22. Кевин Тили обаче даде на Франция мачбол при 24:23. Цветан Соколов атакува в аут и Франция спечели гейма с 25:23 и мача с 3:0.

FT | БЪЛГАРИЯ – ФРАНЦИЯ 0:3 (25:27; 21:25; 23:25)

Стартови състави на двата отбора:

БЪЛГАРИЯ: 9. Георги Сеганов, 19. Цветан Соколов (к), 11. Алекс Грозданов, 22. Николй Къртев, 4. Мартин Атанасов, 12. Георги Петров - 16. Владислав Иванов (либеро)

Селекционер: Силвано Пранди

ФРАНЦИЯ: 11. Антоан Бризар, 4. Жан Патри, 19. Ясин Луати, 7. Кевин Тили, 1. Бартелеми Шинениези, 14. Никола Льо Гоф - 20. Бенжамен Диос (либеро)

Селекционер: Лоран Тили