Българският национален отбор по волейбол на България за мъже победи Северна Македония с 3:1 (23:25, 25:18, 25:22, 25:18) в третата приятелска среща помежду им, състояла се в зала "Христо Ботев" в София.

В първите две проверки, част от подготовката на тима за предстоящата европейска квалификация в Израел (12-17 януари), "трикольорите" се наложиха с 3:2 и 3:1 гейма.

Старши треньорът Силвано Пранди заложи на стартов състав в следния вид: Георги Братоев, Цветан Соколов, Тодор Скримов, Мартин Атанасов, Николай Николов, Алекс Грозданов, либеро - Петър Каракашев.

Антон Узунов
31 снимки

Първата част играта започна силно за съседите ни, след което продължи равностойно. След средата обаче те взеха преднина и поведоха. Възпитаниците на Никола Матияшевич поддържаха разликата до край, като родните състезатели успяха да ги настигнат и да изравнят. Гостите обаче затвориха гейма с минимална преднина от 2 точки.

Във втората част "лъвовете" показаха по-добра игра и доминираха напълно. След преднина от 14:7, македонците успяха да стопят пасива до две точки за 16:18. В този момент Силвано Пранди направи смяна и пусна на терена Георги Сеганов. Това се оказа успешен ход и нашите отново дръпнаха, спечелвайки частта на 18.

В третия гейм двата състава бяха равностойни до 18:18. След това домакините се откъснаха с три пункта - след грешка на Македония от сервис и последвала успешна наша атака на Мартин Атанасов и блокада. Въпреки всички опити на македонците за промяна, родните представители запазиха разликата и надделяха с 25:22, повеждайки в мача с 2:1 гейма.

Четвъртият гейм започа перфектно - Стефан Чавдаров бе на начален удар до 6:0. "Трикольорите" увеличиха преднината си, благодарение на страхотния сервис на Чавдаров, капитана Цветан Соколов и Алекс Грозданов. Три поредни точкови серии от сервис и българските волейболисти запазиха разликата стабилна.

Най-резултатен за България бе Цветан Соколов с 28 точки (3 аса, 5 блокади), с 15 се разписа Алекс Грозданов (4 аса, 4 блокади). 13 точки добави Тодор Скримов (1 ас). За съперника Никола Гьоргиев се отчете с 19 точки (1 ас), с 12 завърши състезателят на Хебър Александар Ляфтов (2 блокади).

Утре е последната проверка между двата отбора и започва в 16:00 часа.