Българският национален отбор по волейбол загуби драматично с 2:3 гейма (25:19; 21:25; 25:22; 28:30; 11:15) от този на Германия в третия си двубой от турнира Лига на нациите. Момчетата на Силвано Пранди показаха добра игра през повечето време от двубоя, но леки грешки и многото пропуснати възможности костваха втората победа на "лъвовете" в турнира. Българите стигнаха и до 3 мачбола в четвъртия гейм, но не се стигна до успешен край. В тайбрека германците бяха пълен господар и си тръгнаха успеха от Римини.

България записа по една победа и една загуба в първите си две срещи. В петък те отстъпиха с 0:3 от Франция, но в събота успяха да запишат изразителен успех с 3:0 гейма над Австралия. Германия, която пък е водена от легендарния италианец Андреа Джани, в първия си двубой в Римини разгроми Австралия с 0:3, а във втория загуби драматично от Франция с 2:3 гейма.

По този начин България остава с 4 точки след една победа и две загуби в първите си три мача. През следващата седмица "трикольорите" имат нови три двубоя. В четвъртък (03.06) играят с Италия, в петък (04.06) - срещу Канада, а в събота (05.06) - срещу Иран.

ПЪРВИ ГЕЙМ (25:19):

България започна силно първата част и успяхме да поведем с 4:2, а след това и 5:3 точки след успешна атака на Аспарух Аспарухов. Капитанът Цветан Соколов заби ас за 7:3. Българските волейболисти се оттеглеха на първата пауза в мача с аванс от пет точки - 8:3.

Соколов, със успешна атака, направи 9:3. Аспарух Аспарухов напрани пайп за 10:5. Българите взеха отличен аванс от 13:7 и Андреа Джани взе прекъсване за Германия. Алекс Грозданов успя да завърши с успешна атака през центъра за 15:9. Последваха обаче 3 поредни точки за Германия след грешки в нашия тим и Силвано Пранди взе прекъсване. България взе точка и поведе с 16:14 при втората техническа пауза.

Отлична атака на Цветан Соколов от зона 2 доведе резултата до 18:15 въпреки двойната блокада на германците. Денис Калиберда пристъпи линията за атака от втора линия и 20:16, а след това Андреа Джани взе ново прекъсване. Тройна блокада спря атаката на Рубен Шот - 21:16. Мартин Атанасов успя да буквално да провре топката между блокадата и мрежата с атака от зона 4, за да направи 22:16. Аспарух Аспарухов завърши атака за 24:18 и геймбол за България. „Лъвовете“ успяха да затворят първата част с 25:19 след грешка от сервис на Германия.

ВТОРИ ГЕЙМ (21:25):

Българските волейболисти тръгнаха силно и във втория гейм, след като поведоха с 3:1, а след това и с 5:2 точки. Алекс Грозданов успя да завърши отлично атака за 6:4, а после и Николай Къртев имаше успех, за направи резултата 7:5. На първата техническа пауза България имаше аванс от 8:7.

Впоследствие обаче дадохме инициативата на Германия, които направиха серия от седем поредни точки и поведоха с 14:8. Грешка на българските волейболисти даде преднина на Германия от 10:8, а след това Симон Хирш игра по българската блокада - 12:8. Отново Хирш и Флориан Краге донесоха нови две точки за Германия за 14:8. Радослав Парапунов влезе на мястото на Цветан Соколов, но сбърка при сервиса и България отстъпваше с 10:16 при второто техническо прекъсване.

Симон Хирш еше спрян от тройна блокада на българите за 11:16. След това в игра се включи и Денис Карягин, който записа ас - 12:16. Ас и на Рубен Шот направи резултата 18:12 за Германия. Технична атака на Денис Калиберда от зона 2 за 20:12. Отлична атака на Радослав Парапунов намали до 13:20, а след това Георги Петров също атакува успешно от зона 4 за 14:20. България намали до 17:22 след атака в аут на Денис Калиберда, а Парапунов атакува успешно за 18:23. Хирш донесе геймбол за Германия при 24:18. Последваха обаче три поредни точки за България. Трета поредна успешна атака за Радослав Парапунов за 19:24. Денис Калиберта атакува в аут и 20:24. Ас на Парапунов за 21:24 и Андреа Джани взе прекъсване за Германия. Парапунов обаче сгреши с началния удар и Германия спечели втория гейм с 25:21 точки.

ТРЕТИ ГЕЙМ (25:22):

За началото на третата част селекционерът Силвано Пранди върна в игра всички титуляри, които започнаха двубоя в първия гейм. България поведе с 2:1, но последваха 3 поредни точки за Германия след ас на Рубен Шот. Отлична единична блокада Алекс Грозданов възстанови равенството - 4:4. Ас на Аспарух Аспарухов донесе нова точка за България - 5:4. След това Мартин Атанасов изравни резултата при 6:6, а прекрасна атака на Цветан Соколов донесе ново равенство при 7:7. Флориан Краге даде аванс на Германия от 8:7 точки при първото техническо прекъсване.

България съумя да изравни за 8:8, а след това поведе и с две точки до 10:8. Играта на „трикольорите“ отново тръгна в правилната посока и нашите момчета взеха аванс от 14:11. Последва мощна атака на Цветан Соколов по правата от зона 2 и 15:12. Втората техническа пауза с аванс от три точки за България – 16:13.

Добрата игра на българите продължи и те дръпнаха с 18:14, след като Владислав Иванов пусна една топка да излезе в аут. Последва серия от четири поредни точки за Германия, които изравниха до 18:18. България обаче отново поведе с 21:19 и Андреа Джани взе прекъсване. Симон Хирш с неточна атака и 22:19. Българите успяха да дръпнат с 23:20. Последваха обаче две поредни точки за Германия за 23:22. Мощна атака на Цветан Соколов от зона 2 доведе България до геймбол, а Хирш атакува в аут и „лъвовете“ взеха третата част с 25:22 точки.

ЧЕТВЪРТИ ГЕЙМ (28:30):

Нашите момчета бързо дръпнаха с 3:0 точки в началото на четвъртия гейм след ас на Николай Къртев и успешна атака на Цветан Соколов. Позволихме обаче Германия да изравни до 3:3 но нова мощна атака по правата от зона 2 на Цветан Соколов донесе отново предимство за България за 4:3. Последва нов обрат и нови три поредни точки за „бундестима“, които поведоха с 6:4. Българите успяха да изравнят до 6:6, но първото техническо прекъсване дойде при резултата от 8:6 за Германия.

Двата отбора вървяха точка за точка, а България успя да изравни при 11:11. Тогава обаче възпитаниците на Андреа Джани отново дръпнаха с две точки при 13:11. Германците поведоха и с 15:12, но прекрасна комбинация между Георги Сеганов и Алекс Грозданов намалиха резултата до 13:15. При второто техническо прекъсване Германия имаше аванс от 16:13.

Кристиан Фром атакува успешно по правата за 17:13. След това обаче Денис Калиберда бе спрянот тройна българска блокада - 14:17. България успя да намали до 16:18 и Андреа Джани взе ново прекъсване. Последва страхотна двойна блокада на Цветан Соколов и Алекс Грозданов за 19:21. Флориан Краге обаче отново даде аванс от 3 точки на Германия при 22:19. Цветан Соколов обаче сбърка при изпълнението на сервиса за 20:23. Алекс Грозданов атакува успешно в центъра - 21:23. След това Владислав Иванов вдигна топката към капитана Соколов, който нямаше проблем да реализира за 22:23. Прекрасна единична блокада на Грозданов донесе равенството при 23:23. България стигна до геймбол след нова отлична блокада на Алекс Грозданов за 24:23. Тобиас Крик обаче не позволи българите да спечелят двубоя - 24:24, а Силвано Пранди взе прекъсване.

Успешна атака на Цветан Соколов от зона 2 изведе България до мачбол №2 - 25:24. Отново Крик завърши успешно атака, за да изравни до 25:25. Последва грешка на Крик от сервис и нов мачбол за нашите. Германците обаче успяха да изравнят, а ас на Ян Цимерман донесе геймбол за „бундестима“ при 27:26. Николай Къртев изравни след атака през центъра за 27:27. Неуспешна атака на Цветан Соколов обаче донесе драматичния успех на Германия в гейма с 30:28. Така резултатът в геймовете бе изравнен – 2:2, като следва тайбрек.

ПЕТИ ГЕЙМ (11:15):

Германците съумяха да стартират по-добре тайбрека и бързо дръпнаха с 4:1 точки. Неуспешна атака на Николай Къртев донесе нова точка за Германия - 2:5. Цветан Соколов атакува успешно по диагонала от зона 4 за 3:4. Капитанът Кристан Фром завърши успешна атака - 7:4. Алекс Грозданов намали до 5:7, но размяната на полетата дойде при аванс от 8:5 за „бундестима“.

Рубен Шот направи ас за 9:5 за Германия, а Силвано Пранди взе прекъсване за България. Тобиас Крик и Кристиан Фром успяха да блокират Цветан Соколов за 10:5. Нова отлична атака на Тобиас Крик и 11:5. Германците достигнаха до мачбол при 14:7 след бъркана топка на Николай Къртев. Последваха обаче четири поредни точки на „трикольорите“. Цветан Соколов отигра трудна топка за 9:14. Тобиас Крик атакува в аут - 14:10. Нова успешна атака на Цветан Соколов и 11:14. Георги Сеганов обаче сгреши началния удар след таймаут за Германия и „бундестима“ спечели тайбрека с 15:11 и мача с 3:2 гейма.

FT | БЪЛГАРИЯ - ГЕРМАНИЯ 2:3 (25:19; 21:25; 25:22; 28:30; 11:15)

Стартови състави на двата отбора:

БЪЛГАРИЯ: 9. Георги Сеганов, 19. Цветан Соколов (к), 4. Мартин Атанасов, 14. Аспарух Аспарухов, 22. Николай Къртев, 11. Алекс Грозданов – 16. Владислав Иванов (либеро)

Селекционер: Силвано Пранди

ГЕРМАНИЯ: 16. Флориан Краге, 6. Денис Калиберда, 17. Ян Цимерман, 13. Симон Хирш, 1. Кристиан Фром (к), 8. Маркус Бьоме – 10. Юлиан Ценгер (либеро)

Селекционер: Андреа Джани