Шампионът на България по волейбол Нефтохимик 2010 Бургас надделя с категоричното 3:0 гейма над носителя на Купата Хебър Пазадржик и спечели Суперкупата на страната. Момчетата Николай Желязков взеха сладък реванш за загубения мач за трофея от същия съперник през миналия сезон. Тази вечер те показаха чудесна игра и напълно заслужено вдигнаха трофея след 25:22, 25:23 и 25:20 в столичната зала "Христо Ботев".

Наставникът на Нефтохимик Николай Желязков пусна като титуляр завърналия се само преди няколко дни в спорта либеро Теодор Слапаров. Жани Желязков остана резерва за сметка на универсалния Мирослав Градинаров, а в тима на бургазлии като титуляр стартира Валентин Братоев.

За Хебър малко изненадващо като титулярен разпределител стартира Любомир Агонцев.

Антон Узунов
80 снимки

ПЪРВИ ГЕЙМ (25:22):

Волейболистите на Хебър поведоха убедително в началато на двубоя с 8:4 след пайп на Александър Ляфтов. Георги Братоев пусна технично и Нефтохимик намали до 7:9. Троен блок срещу атака на Александър Ляфтов изведе бургазлии напред при 11:10 . Тодор Алексиев отигра отлично в атака за 12:12. Денис Карягин атакува успешно през двойната блокада от зона 4 за 14:12. Бившият капитан на националния отбор Тодор Алексиев направи нещо уникално – първо спаси топката с крак в защита, а след това и отигра успешно в атака за 14:14. Две поредни точки в атака на Денис Карягин и 17:16 за Нефтохимик. Канадският диагонал на Хебър успя да изравни резултата при 21:21. Николай Жезялков взе прекъсване за шампионите. Последваха нови успешни изяви на 18-годишният Денис Карягин. Първо посрещачът на Нефтохимик блокира атака на Брадли Гънтър за 22:21, а след това либерото Теодор Салпаров вдигна топката в зона 4 и Денис Карягин реализира в атака за 23:21. Бургазлии стигнаха до геймбол при 24:22 след остра атака на Илия Петков в центъра. Атанас Петров взе прекъсване за Хебър. Двойна блокада на Илия Петков и Мирослав Градинаров срещу атака на Александър Ляфтов донесе успеха на Нефтохимик в първата част с 25:22.

ВТОРИ ГЕЙМ (25:23):

Шампионите от Нефтохимик поведоха убедително в началото на втората част с 4:0. Прекъсването, което взе Атанас Петров, не спяр устрема на бургазлии и те дръпнаха с 6:0 след атака на Валентин Братоев и единичен блок на Илия Петков срещу атака на Николай Къртев. Наставникът на Хебър Атанас Петров замени разпределителя си Любомир Агонцев с Иван Станев. Нефтохимик поведе с 8:1, след като Брадли Гънтър атакува в мрежата. Атанас Петров взе второто си прекъсване във втората част. Николай Къртев намали резултата до 5:9. Нефтохимик поведе с 10:5, след като спечели куриозна точка след посрещната топка от Валентин Братоев, която отскочи в полето на Хебър, но никой не игра с нея... Атака по тройната блокада на Денис Карягин и 11:6 за Нефтохимик. Тодор Алексиев даде надежда на Хебър след атака по блока от зона 2 за 7:11. При 15:11 Николай Желязков взе прекъсване за бургазлии. Мирослав Градинаров направи 17:12. мощна атака на Брадли Гънтър приближи Хебър до 15:18. Денис Карягин атакува по диагонала от зона 4 за 19:15. Двоен блок спря атака на Валентин Братоев за 19:21. Брадли Гънтър намали до 21:22. Хебър успя да изравни при 23:23. Блокаут на Мирослав Градинаров и Нефтохимик стигна до геймбол при 24:22. Денис Карягин атакува мощно по острия диагонал от зона 4 и Нефтохимик спечели второта част с 25:23.

ТРЕТИ ГЕЙМ (25:20):

Волейболистите на Хебър поведоха с 4:2 в началото на третата част. Ас на Брадли Гънтър направи резултата 6:3 в полза за тима от Пазарджик. При 3:7 Николай Желязков взе прекъсване за Нефтохимик. Илия Петков намали до 6:8. При 8:9 Теодор Тодоров стъпи на крака на Илия Петков и получи контузия. Срещата бе спряна за няколко минути. 10:10 Николай Николов изравни при 10:10 след атака през центъра. Аатака на Брадли Гънтър даде преднина на Хебър от 12:10. Мирослав Градинаров изравни при 12:12. Шампионите успяха да поведат с 13:12 след единична блокада на Георги Братоев. Атанас Петров взе прекъсване за Хебър. Мощна атака по блокадата на Денис Карягин изведе Нефтохимик напред при 17:16. Атака на Мирослав Градинаров по диагонала от зона 4 и 18:17. Хебър изравни при 18:18, след като Денис Карягин сгреши. Бургазлии записаха 2 поредни точки и поведоха с 20:18, след като Николай Николов завърши с мощна атака през центъра. Атанас Петров взе прекъсване за Хебър. Троен блок срещу атака на Брадли Гънтър даде преднина от 3 точки за шампионите при 21:18. Валентин Братоев даде преднина от 22:19. нова мощна атака на Валентин Братоев и 23:20 за Нефтохимик. Ас на Валентин Братоев – 24:20. Блок срещу атака на Спас Байрев донесе успеха на Нефтохимик с 25:20 в третата част и 3:0 гейма в мача.

НЕФТОХИМИК 2010 БУРГАС – ХЕБЪР ПАЗАРДЖИК 3:0 (25:22, 25:23, 25:20)

НЕФТОХИМИК: Георги Братоев, Мирослав Градинаров, Денис Карягин, Валентин Братоев, Илия Петков, Николай Николов – Теодор Салпаров-либеро (Стефан Георгиев)

Старши треньор: Николай Желязков

ХЕБЪР: Иван Станев, Брадли Гънтър, Тодор Алексиев, Александър Ляфтов, Николай Къртев, Теодор Тодоров – Петър Каракашев-либеро (Мартин Симеонов, Иван Станев, Пламен Шекерджиев, Стойко Ненчев)

Старши треньор: Атанас Петров