Лукойл Нефтохимик е новият шампион на България по волейбол. Бургазлии победиха Левски Сиконко с 3:1 гейма (21:25; 28:26; 26:28; 12:25) и така спечелиха финалната серия с категоричното 3-0.

Лукойл Нефтохимик сложи край на хегемонията на "сините", продължила цели 8 години, в които столичният тим неизменно триумфираше с титлата.

Още в началото на двубоя бургазлии започнаха по-уверено и след няколко грешки на „сините” поведоха с 8:4 при първото и с 16:11 при второто техническо прекъсване. Мартин Стоев пусна в игра Валентин Братоев, но и това не помогна на левскарите да спечелят първия гейм, който бе загубен с 25:21.

През втората част Мартин Стоев започна с Валентин Братоев и Иван Ковачев, но въпреки смените геймът започна по идентичен начин.

На почивката ЛукОйл водеше с 8:5. След няколко успешни атаки на Николай Учиков и на Валентин Братоев разликата бе намалена до 11:13, за да се стигне до първото равенство в мача при 19:19. След изключителна драма Левски все пак успя да вземе гейма с 28:26 и така да изравни резултата в мача.

В бурно темпо започна третата част на финала. ЛукОйл поведе с 4:0 и запази преднината си до техническата пауза. Постепенно левскарите се отърсиха от шока и с две успешни атаки на Теодор Богданов през центъра се добраха до равенство 12:12. До края на гейма играта вървеше равностойно с разменено преимущество и на двата отбора. При 23:21 за ЛукОйл забивка на Николай Учиков и ас на Валентин Братоев отново докараха гейма до драматичен завършек. Въпреки уникалната синя публика, оказала страхотна подкрепа на тима си и след 28-минутна драма, бургазлии спечелиха с 28:26 и така поведоха с 2:1 гейма.

В четвъртия гейм на полето имаше само един отбор и това беше този на ЛукОйл Нефтохимик. Резулатът 25:12 бе най-малкото, с което „сините” волейболисти можеха да се отърват.

Така за пръв път след 8 години, шампионът на България не се казва Левски Сиконко.

За новите шампиони се отличиха Николай Николов и Васил Стоянов със съответно 19 и 17 точки, а за Левски най-много точки отбелязаха включилият се като резерва Валентин Братоев – 14 и Методи Ананиев – 13.

Съставите на двата отбора:

Левски Сиконко: Николай Учиков 12, Методи Ананиев 12, Красимир Гайдарски 6, Константин Митев (к) 0, Николай Антонов 5, Теодор Богданов 6, Владислав Иванов (л) (Валентин Братоев 14, Георги Братоев 3, Иван Ковачев 0, Д.Шабанлийски 0 )

Лукойл Нефтохимик: Васил Стоянов 17, Стоян Самунев 9, Андрей Николов 9, Иван Станев (к) 3, Николай Николов 19, Петър Христов 10, Калин Василев (л); ( Добромир Иванов 0, Цанко Цанков 5, Венелин Кадънков 0 )