Капитанът на България Владимир Николов е новият волейболен шампион на Италия! Кунео надви световния и европейски клубен първенец Тренто с 3:1 гейма (25:14, 20:25, 22:25, 20:25) във финала на Серия А1 и за първи път в историята си вдигна шампионската купа.

Диагоналът ни отново е №1 на Ботуша след като бе там с Тренто през сезон 2007/2008. Така носителят на Купата на CEV този сезон подчини след 120 минути игра определения за „император” Матей Казийски и си върна за онзи изгубен финал на Купата на Италия наскоро.

Владо Николов пък заслужи бурните аплодисменти, след като реализира последната точка – 25:20, която бе негова 15-та в срещата. С толкова завърши и Симоне Пароди. Казийски постигна най-много точки във финала - 18 точки, но те и 14-те на Осмени Хуанторена се оказаха недостатъчни за Тренто, който бе по-добър на сервис (9:5 аса), блокада (9:8 блокади), но допусна повече грешки – 12:3. Италианските волейболни специалисти определиха квартета Николов – Гръбич, Пароди и Мастранджело за ключово към този исторически успех за Кунео.

В препълнената с 8000 зрители и много официални гости зала Futurshow в Болоня не само на полето бе горещо, а около него игриво подскачаше синята лястовица – талисманът на предстоящото Световно първенство в Италия през септември.

Първият гейм започна повече от добре за настоящия световен и европейски клубен шампион, а също така носител на Купата на Италия Тренто. Тимът на Радо Стойчев стартира с убедителното 5:1 точки, като петата дойде след блок-аут на Казийски и местните коментатори продължиха с хвалебствията на висок тон за родния посрещач – „Матей е най-силният волейболист в света в момента” и др. На първото техническо прекъсване резултатът бе 8:2, но това не се отрази и на добрите думи за капитана на България Владимир Николов. Казийски се разписа за 11:3, а разликата от 10 точки бе реализирана при 14:4, 16:6, 20:10, 22:12. Тренто изпусна първия си гейм-бол след точка за Кунео на Николов, но взе частта с категоричното 25:14.

Развоят на мача обаче се обърна след като Кунео се мобилизира и наложи играта си още от началото на втория гейм – 2:1. Тренто стигна до 8:6, но след това Владо и компания отново взеха инициативата като обърнаха за 11:10, Матей постигна блокада, но това не бе достатъчно като Кунео отново излязоха напред и не дадоха лидерството си в резултата до края на частта – 14:11, 15:13, 18:15, 20:16, 22:17, 24:9 и крайното 25:20, с което изравниха за 1:1 гейма.

Намерили точния подход, Кунео продължиха да оказват натиск върху най-добрия тим в света и Европа и през третия гейм. След повече време за почивка, разработване на стратегия и тактика съставът на Николов успешно запази и увеличи аванса си в резултата до и след второто техническо прекъсване – 16:11, 18:14, 20:16 и с 25:22 взе гейма и поведе с 2:1.

След като вече през сезона претърпя загуба от Тренто на финала за Купата на Италия, Кунео не допусна ново поражение. Четвъртият гейм бе най-равностоен, като след първа добра серия за Николов и компания с макар и минимален аванс (3:2, 4:3, 6:5, 7:6), Тренто изравни и взе първото техническо прекъсване с 8:7. След паузата обаче играчите на Алберто Джулиани отново си върнаха предимството – 14:12, 15:13, допусна догонване при 15:15, но влезе във второто техническо прекъсване с точка повече – 16:15. Казийски избухна с мощна атака, заради която коментаторите го нарекоха „извънземен”, но това отново не бе достатъчно за Тренто. Кунео продължи да играе успешно и така постепенно постигна 23:17, 24:19, а след един изпуснат мач-бол, Владо Николов сложи края на 65-тия волейболен шампионат в Италия с успешна атака за 25:20 и донесе шампионската титла на Кунео. Близо 2000 фенове на неговия тим видяха на живо в Болоня как любимият им тим за първи път е шампион в Серия А1!