ЦСКА измъкна гейм на европейския шампион за 2008 година Зенит и то в Казан. Червените стартираха първия си мач от група Б на Шампионската лига сезон 2009/2010 с гейм в своя полза – 26:24.

Българският представител в лигата на най-добрите на Стария континент обаче не успя да сътвори сензация и загуби с 1:3 гейма (26:24, 23:25, 18:25). Решаваща за успеха в първата част бе блокадата на тима на Александър Попов. След това неочаквано за домакините от Казан начало, Владимир Алекно пусна в игра звездите си от Америка Лой Бол и Клейтън Стенли, които са олимпийски шампиони. Във втория гейм армейците се държаха добре на полето, пак имаха предимство в резултата с 1-2 точки, но в решителните заключителни такива, отстъпиха и след 25:23 Зенит изравни за 1:1 гейма. В третата част домакините доминираха в резултата, червените ги настигаха до 1 точка до второ техническо прекъсване, но след това се предадоха при 18:25. Най-сериозна бе разликата в последния четвърти гейм – 16:11 за Зенит на второ техническо прекъсване и в финалното 25:17 точки и 3:1 за лидерът в Русия след 97 минути игра.

На 10 декември (четвъртък) ЦСКА посреща друг бивши първенец на Европа – френския Тур, с който Владимир Николов спечели Шампионската лига. Мачът е в Арена Самоков от 19:30 часа.

Александър Попов заложи на обичайната си стартова шестица – Николай Иванов, Стоян Самунев, Теодор Тодоров, Ивайло Стефанов, Остин Рестър, Филип Майо, но като либеро за първи път след  контузия и операция се завърна играещият пом.треньор Даниел Пеев. Кенйският диагонал се отчете с 19 точки, а Теодор Тодоров с 11 (7блокади), американецът Рестър направи 10 точки. по показатели ЦСКА е по-добър от Зенит само при блокадите.

Пред 2000 души публика за тима на Владимир Алекно най-резултатен бе Максим Пантелеймоненко с 22 точки, 16 добави Клейтън Стенли, а Александър Абросимов – 14.

В същата група Тур би трудно Унакаха Алмерия с 3:2 гейма (24:26, 25:22, 27:25, 20:25, 15:9)