ЦСКА отпадна от втория по сила в Европа волейболен турнир за Купата на ЦЕВ, след като загуби с 0:3 гейма (23:25, 31:33, 22:25) и 12:15 в златния гейм от ЗАКСА в зала Азоти в Кенджежин-Кожле в исторически мач-реванш от 1/2-финалите.

Без подкрепата на български фенове по трибуните, “червените” се нуждаеха от победа в срещата или при поражение в златния гейм, за да се класират за финала, където чакаше бившият европейски клубен шампион Сислей Тревизо.

В първия мач в Самоков във вторник, българските шампиони взеха категоричен успех с 3:0 гейма над поляците, които обаче нямат поражение като домакини през сезона. В състава на ЗАКСА очаквано не попадна контузената звезда Себастиан Швидерски, който има проблем в коляното.

Първи съдия на срещата е руснакът Андрей Зенович, с помощник Тим Каабир от Норвегия.

По традиция Александър Попов заложи като титуляри на Николай Иванов, Евгени Иванов, Теодор Тодоров, Ивайло Стефанов, Ясер Портуондо, Филип Майо и либеро Теодор Салпаров.

Кжиштоф Стелмах пък както в Самоков пусна Павел Загумни, Якуб Ярош, Юрий Гладир, Войчех Казимиерчак, Михал Ручяк, Тине Урнот и либеро Пьотр Гасек.

Откриващата точка в мача бе за домакините, които след атака в аут на Ивайло Стефанов дръпнаха с 2:0. Филип Майо с помощта на Николай Иванов не само изравни (2:2), но и обърна за 4:2. След като Кжиштоф Стелмах взе прекъсване, неговите състезатели успяха да догонят за 4:4, 5:5, 6:6. Евгени Иванов взе 7-мата точка за ЦСКА, а Казимиерчак пък за ЗАКСА. Ясер Портуондо атакува през центъра успешно и взе първото техническо прекъсване с 8:7.

След нови три изравнявания домакините чрез силен сервис и ас на Ярош дръпнаха с 3 точки (13:10) и Попов взе почивка. Второто техническо прекъсване дойде при 16:12 за ЗАКСА.

Евгени Иванов – Пушката хвърли първи ас за ЦСКА при 16:15. Изравняването бе при 17:17, а след тройна блокада и обрат за българите – 18:17, което накара Стелмах да вземе втора почивка. Нов мини-обрат обаче направиха домакините при 20:18, след който пък Попов се възползва от почивката си. Ясер Портуондо отново мощно от втора линия атакува успешно за 19-тата точка, но поляците по-организирано стигнаха до 22:19. Чрез Пушката с блокада ЦСКА настигна до 21:22, а Майо реализира за 22:22. Гладир се разписа за ЗАКСА, а пак Майо бе безпогрешен за гостите – 23:23. Поляците взеха първи гейм-бол при 24:23 и след груба своя грешка ЦСКА загуби гейма с 23:25.

След като падна лошо Пушката бе заменен от Стоян Самунев в началото на втората част. ЦСКА поведе с 2:0, но бе догонен. Теодор Тодоров се разписа за 4:3. След атака по диагонала ЗАКСА стигна до новото равенство 4:4. Със силен сервис домакините успяха да затруднят българите и взеха първото техническо прекъсване с 8:5.

До второто техническо прекъсване (16:13) четвъртите в полското първенство успяха да запазят аванс от 4 точки - 10:6, 12:8, 14:10.

Играта бе изравнена от двете страни на мрежата, като първо ЦСКА получи шанс да затвори частта, но пропусна 7 възможности, докато ЗАКСА от втори опит взе гейма с 33:31 и поведе с 2:0.

ЦСКА вече с титулярите си започна добре и успешно третата част с голям аванс, който бе намален до 2 точки при първото техническо прекъсване (8:6). Треньорът на ЗАКСА се принуди да вземе почивка при нова добра серия за червените 11:7. Играчите на Александър Попов допуснаха да бъдат изравнени и водеха с точка противника при второто техническо прекъсване - 16:15. След серия от равенства 17:17 и 19:19, ЗАКСА успя да вземе две точки 22:19. Попов направи отново няколко смени, като отново в игра се върна Пушката. Първият си мач-бол ЗАКСА взе при 24:19, последваха три поредни точки за българския шампион до 24:22. краят на мача дойде след 25:22 за ЗАСКА, с което поляците взеха победата с 3:0 гейма. Финалистът в турнира за Купата на ЦЕВ ще бъде определен след златен гейм.

Решителната част стартира ужасно за българите, които допуснаха 4 поредни точки преди Сашо Попов да поиска таймаут. Стоян Самунев удари мрежата при атака на ЗАКСА, което донесе пета точка за поляците. Първата точка за ЦСКА донесе Филип Майо с мощен удар. Техническото прекъсване дойде при 6 точки преднина за домакините - 8:2.

След паузата, “червените” се върнаха в мача след три поредни точки, които накараха треньорът на ЗАКСА да поиска прекъсване. Поляците не загубиха концентрация и продължиха да водят със солидна преднина, която стигна 5 точки при 11:6.

Българите спасиха два мачбола, но в крайна сметка ЗАКСА спечели златния гейм с 15:12 и се класира за финала.