България започна участието си в тазгодишното издание на Световната лига по волейбол със загуба 1:3 гейма (25:22, 20:25, 24:26, 23:25) срещу Бразилия.

В препълнената 8-хилядна зала в градчето Уберландия „лъвовете” спечелиха първия гейм срещу Бразилия с 25:22, но с това се изчерва доброто представяне на националите. Те загубиха втората част с 20:25. Третият гейм пък се разви много нещастно за българите, които водеха до самия край, но го загубиха с 24:26. В четвъртия гейм Бразилия спечели отново с две точки разлика – 25:23 и така след малко повече от два часа стигна до победата.

В титулярната шестица на Силвано Пранди попаднаха Андрей Жеков, Владимир Николов, Матей Казийски, Тодор Алексиев, Николай Николов, Теодор Тодоров и либерото Теодор Салпаров, а като резерви се появиха Георги Братоев, Владислав Иванов, Валентин Братоев, Виктор Йосифов и Цветан Соколов.

Момчетата на Пранди започнаха мача много уверено и спокойно и постепенно започнаха да трупат аванс, който при първата техническа пауза бе две точки, а при втората цели 6 – 16:10. „Кариоките” успяха да намалят до 15:17, но макар и трудно, българите стигнаха до успеха в първия гейм. При 23:22, грешка от сервис донесе първи геймбол за „лъвовете”, които веднага се възползваха от него. На сервис застана Тодор Тодоров, а след доброто му изпълнение и отличната игра на Тодор Алексиев на блок, взехме гейма с 25:22.

Във втория гейм ролите се размениха и по-добрият отбор бе този на домакините. В началото двата отбора играеха точка за точка и на първата техническа пауза „кариоките” водеха с една – 8:7. Авансът им обаче започна да се покачва и стигна 4 точки при 16:12, а геймът завърши при 25:20 за шампионите в Световната лига.

Третият гейм започна с лек аванс за „трикольорите”, който се изрази в две точки при 8:6. Бразилците обаче набързо отново излязоха напред и поведоха с 16:13 на втората техническа пауза. Ролите отново се размениха и България стигна до равенство при 17:17 и дори поведе с 19:18 след забивка на влезлия като резерва Цветан Соколов. Преднината стигна две точки при 21:19, но отново резултатът бе изравнен за 23:23, когато Силвано Пранди поиска прекъсване. То не даде резултат и Бразилия поведе с 24:23. В крайна сметка „кариоките” спечелиха частта с 26:24 и поведоха с 2:1 гейма.

Неприятният завършек на третата част даде отражение на българите и в началото на четвъртия гейм, като „лъвовете” изоставаха с 6:8 и с 14:16. Добра защита на Владислав Иванов и игра на Матей Казийски по блокадата доведоха до равенство 18:18. Бразилия отново поведе с две точки при 23:21 и успя да затвори мача при 25:23.

Най-резултатен за българите бе Матей Казийски с 20 точки, а по 11 добавиха Теодор Тодоров и Цветан Соколов. Капитанът Владимир Николов завърши с актив от 7 точки. За Бразилия Мурило реализира 19 точки, а Соарес 12.

Вторият мач между двата отбора е в събота от 15.30 часа българско време, което е 9.30 сутринта в Бразилия. Другите отбори в група А са Холандия и Корея.