България е в топ 4 на Европейското първенство по волейбол за мъже под 17 години. Тимът ни, воден от селекционера Десислава Величкова, се наложи над Турция с 3:1 (25:13, 18:25, 25:21, 25:18), с което се класира за полуфиналите на шампионата на Стария континент в Подгорица, Черна гора.

"Трикольорите" постигнаха пети пореден успех на ЕвроВолей 2023 и събраха 15 точки, с което не можем да бъдем изместени от първите две места в Група I. Ние оставаме единственият отбор в потока без поражение, въпреки че в първи мач загубихме гейм. Остават още два мача в групата – срещу домакина Черна гора (26.07) и Гърция (27.07). Полуфиналите са в събота.

Двубоят срещу Турция продължи 98 минути. Именно срещу южните ни съседи играхме финал на Балканското първенство по-рано през месеца и спечелихме с 3:0. Мачът сега започна оспорвано с леко предимство за българите. В средата на първия гейм успяхме да се откъснем и дори да направим двуцифрена разлика (20-10), а така с лекота да затворим при 25-13.

Началото на втория гейм отново бе равностойно, но този път Турция се откъсна с няколко точки. На моменти ги доближавахме на 2, но те не изпуснаха лидерството си и изравниха след 18-25. Третата се поправихме, макар да имаше и малко драма в края. Поведохме с 6 точки в средата (16-10), но допуснахме да ни изравнят (20-20). Все пак в следващите минути записахме 5 срещу само 1 точка за съперника – 25-20.

Националите ни се мобилизираха в четвъртия гейм и уверено поведоха с 13-6, а разликата в един момент бе 18-9. Турците направиха серия от 4 точки и се доближиха на 3, но не получиха шанс за обрат. Срещата приключи след 25-18.

Пореден силен мач направи Константин Манолев, който завърши с 19 (4 блока, 4 аса), капитанът Петьо Иванов реализира 17 точки, а Деян Маринов се включи с 12 (2 аса).