България постигна втора поредна победа на Балканското първенство по волейбол за девойки до 19 години, на което сме домакин в столичната зала "Христо Ботев". Тимът, воден от Борислав Крачанов, постигна успех срещу Косово с 3:0 (25:16, 25:16, 26:24). Така момичета спечелиха група А и ще се изправят срещу Турция във втория полуфинал в четвъртък (13 юли) от 20:00 часа.

Крачанов заложи на стартов състав: Ванеса Радева, Маргарита Гунчева, Виктория Коева, Ива Дудова, Боряна Ангелова, Микаела Стоянова, Йоана Докова-либеро (резерва-Михаела Манолова).

От трибуните националките бяха подкрепяни от селекционера на мъжкия национален отбор Пламен Константинов и от целия национален отбора до 17 години, който донесе и спечелената купа от Балканиадиата в Албания.

В първия гейм домакините доминираха и почти експресно затвориха частта с 25:13 след ас на Дудова. Във втория съперникът заигра по-добре и успя да задържи интригата в първите разигравания. Волейболистките на България обаче  показаха класа и бързо се откъснаха с разлика.

В последната част българският тим започна да бърка на начален удар (19 грешки в целия мач), а Косово показа характер и водеше почти до самия край. Със сериозна подкрепа от трибуните домакините направиха серия от 4 точки за обрат 23:22 и спечелиха с 26:24 с точка на Кая Николова на блокада.

Капитанката Ива Дудова реализира 16 точки, а Ванеса Радева добави 9. Виктория Димитрова, която имаше рожден ден, се отчете със 7 точки, толкова добави и Виктория Коева./БТА