Заформи се скандал в националния отбор на Испания по тенис
Заформи се скандал в националния отбор на Испания по тенис

Испания безспорно ще бъде един от големите фаворити за спечелването на Купа Дейвис. Финалите на неофициалното отборно световно първенство ще се проведат в Болоня, но около испанския национален отбор се породи сериозно напрежение. Много изненадващо за специалисти и анализатори, капитанът на Испания за купа Дейвис Давид Ферер реши да остави извън състава за финалите правещия чудесен сезон Алехандро Давидович Фокина.

Решението на бившия световен номер 3 предизвика редица въпроси, а самият Фокина изрази недоволството си от факта, че няма да представя страната си. Все пак, Ферер опита да обоснове своето решение, като обясни причините за него.

„Вижте, знам, че хората очакваха Алехандро да бъде част от състава, но има неща, които не се знаят от широката публика. Мнозина мислиха, че той ще е един от най-важните тенисисти за нас и с негова помощ можем да атакуваме трофея, но феновете трябва да бъдат наясно с истината. Не заложих на Фокина, защото вече два пъти той се отказва в последния момент и не исках да рискувам отново по никакъв начин. Няма да залагам на хора, които не са отдадени докрай и не желаят да се борят за родината си. Желая да бъда разбран правилно, тук не говорим за качествата на Давидович като тенисист, а за нещо съвсем различно“, коментира Ферер.

„Когато два пъти вече си се опарил е съвсем нормално да не желаеш да предприемаш рискове, защото когато той ми каже в последния момент, че се чувства психически и физически изтощен, аз оставам буквално без алтернативи и ситуацията наистина става сложна за целия отбор. Поради тази причина реших да дам шанс на хора, които ще са отдадени и повиках Жауме Мунар, Пабло Кареньо Буста и Педро Мартинес, които са напълно готови да се раздадат докрай. Искам да се знае, че нямам какъвто и да е конфликт с Алехандро Давидович Фокина, напротив, обадих му се, разговарях с него и обосновах своето решение. Разберете, не мога да разчитам на човек, било то и световният номер 14, когато не е готов да се вложи напълно и да даде всичко от себе си“, каза още Ферер.

Отговорът на самия Давидович обаче не закъсня и той директно обвини капитана на Испания в липса на уважение. Според Фокина, той винаги е давал всичко за страната си и заслужава своето място в отбора на Испания след чудесния сезон, който изпраща. 14-ият в света също така отбелязва, че Ферер в действителност го е потърсил за разговор, но тенисистът продължава да се чувства обиден и да не разбира доводите на своя капитан. Все пак е факт, че Испания ще бъде сериозно отслабена без един от най-добрите си тенисисти, въпреки наличието на Карлос Алкарас в състава, а Давид Ферер определено ще трябва да понесе своята отговорност за решенията си.