Новият номер 1 в мъжкия тенис Рафаел Надал (Испания) стартира с трудна победа на Откритото първенство на САЩ. В мач от първия кръг олимпийският първенец

Надал се нуждаеше от почти три часа, за да се справи със съпротивата на 136-ия в света квалификант Бьорн Фау от Германия с 7:6(4), 6:3, 7:6(4).

Шампионът от „Ролан Гарос” и „Уимбълдън” допусна нехарактерните 35 непредизвикани грешки. Той беше само на две точки от загуба в първия сет и се нуждаеше от два тайбрека, за да продължи напред.

Деветият поставен Джеймс Блейк (САЩ) също се измъчи доста, но все пак преодоля съпротивата на 19-годишния си сънародник Доналд Йънг с 6:1, 3:6, 6:1, 4:6, 6:4 за 2:48 часа.

Блейк, двукратен четвъртфиналист от надпреварата, направи решаващия пробив в деветия гейм на петия сет срещу 102-и в света и бивш номер 1 за юноши Йънг.

Номер 6 в схемата Анди Мъри (Великобритания) нямаше подобни проблеми и разби Серхио Ройтман (Аржентина) с 6:3, 6:4, 6:0 за 95 минути.

Давид Ферер (Испания) имаше известни проблеми срещу Мартин Васало Аргуело (Аржентина) само в първия сет, но се справи със съперника си след 7:6(1), 6:2, 6:2 за малко повече от два часа.

През миналия сезон Ферер отстрани Надал по пътя си към полуфиналите.

Намиращият се в отлична форма Хуан Мартин дел Потро (Аржентина) отстрани сънародника си Гилермо Каняс с 4:6, 7:6(0), 6:4, 6:1 и записа 20-а поредна победа.

В последните два месеца спечели 19-годишният Дел Потро спечели и четирите си титли като професионалист досега и се изкачи на 17-о място в света.

Двама от поставените пък напуснаха борбата в първия ден от надпреварата.

Номер 27 Фелисиано Лопес (Испания) загуби от Юрген Мелцер (Австрия) с 6:4, 6:7(5), 2:6, 6:6, 4:6, а японският тийнейджър Кей Нишикори изненада 29-ия Хуан Монако (Аржентина) с 6:2, 6:2, 5:7, 6:2.