Австриецът Доминик Тийм спечели първата квота за директните елиминации на финалния турнир на АТП в Лондон, след като победи Новак Джокович с 6:7(5), 6:3, 7:6(5) в маратонски мач в "О2 Арена". Другият полуфиналист от група "Бьорн Борг" ще бъде решен в четвъртък при мегасблъсъка между сърбина и швейцареца Роджър Федерер, който по-рано през деня надви Матео Беретини.

Джокович поведе с 3:1 в тайбрека на първия сет и позволи изравняване до 5:5, но 26-годишният австриец допусна две поредни грешки и неговият съперник спечели частта. Тийм обаче се сдоби с преднина от 3:0 във втория сет и изравни мача, който завърши с драматичен последен сет. Тийм стигна първи до пробив и увеличи преднината си на 3:1, но трагичен гейм на собствен сервис даде отново шанс на Джокович при 3:3.

Австриецът стигна до нов брейк и получи шанс да затвори мача при 6:5, но допусна нов пробив и ново изравняване, което изпрати срещата в тайбрек. Решаващият гейм изненада дори самите тенисисти, които спечелиха само пет разигравания на собствен сервис срещу седем мини-пробива. В крайна сметка Тийм имаше по-здрави нерви и затвори двубоя с втория си мачбол.

"Това беше най-добрият мач в кариерата ми. Истинска класика, епичен двубой! Новак играеше невероятно в повечето разигравания, а аз отговарях по същия начин. Нужно беше да направя нещо специално, ако исках да спечеля срещу него", каза Тийм.