Роджър Федерер за трети път в кариерата си спечели тенис турнира в испанската столица Мадрид, като във финалния двубой надигра Томаш Бердих от Чехия с 3:6, 7:5, 7:5. Победата му позволи да измести Рафаел Надал от втората позиция в световната ранглиста при мъжете.

Успехът за швейцареца не дойде никак лесно, а публиката на корта видя много обрати в резултата в този драматичен двубой, който за първи път се игра на син клей.

СНИМКИ: Федерер би Бердих на финала в Мадрид и задмина Надал в ранглистата

източник: Снимки: Reuters

За Федерер това бе 20-и трофей от сериите "Мастърс" и по този показател се изравни на върха с Надал.

Двубоят започна добре за Бердих, който направи ранен пробив, поведе с 3:0 и до края на сета удържа аванса си.

30-годишният швейцарец стартира отлично втория сет и от своя страна взе първите три гейма. При 5:3 той пропусна сетбол при собствен сервис и беше пробит.Федерер поведе с 6:5, а в следващия гейм нервите на Бердих не издържаха и той предаде сета с двойна грешка.

Швейцарецът сервираше за мача при 5:3, но отново се провали. При 6:5 той пропиля аванс от 40:0 при сервис на чеха, но все пак успя да стигне до крайната победа при четвъртата си възможност след 2:38 часа игра.

Така Федерер заслужи четвърта титла за сезона и общо 74-а в кариерата си и премина границата от 70 милиона долара от наградни фондове.