Поставеният под номер 1 Томи Робредо (Испания) отпадна на четвъртфиналите на турнира по тенис в Оклънд с награден фонд 355 хиляди долара. Робредо загуби с 6:7(5), 6:3, 4:6 за 2:12 часа от Джон Иснър (САЩ), който пласира 20 аса.

Испанецът, финалист в надпреварата през 2007 година, поведе с ранен пробив, но Иснър изравни и доведе нещата до тайбрек. В него Робредо дръпна с 3:1 точки, но допусна обрат. Водачът в схемата изравни резултата след решаващ пробив в осмия гейм на втората част. В решаващия трети сет Робредо дръпна с 3:1, но загуби три поредни гейма, след което отново проби в десетия гейм, за да стигне до успеха.

Така най-високо поставен в турнира остана номер 5 в схемата Филип Колшрайбер от Германия. Шампионът от 2008 година Колшрайбер нямаше особени проблеми срещу Марк Жикел от Франция и стигна до успеха с 6:3, 6:1 за 53 минути.

За полуфиналите се класираха още Алберт Монтанес (Испания), който победи квалификанта Михаел Ламер (Швейцария) с 6:3, 6:3, както и Арно Клеман (Франция), който се справи с Юрген Мелцер от Австрия с 6:2, 7:5.