След като победи Григор Димитров, Давид Гофен хвърли бомбата на ATP Cup побеждавайки световният №1Рафаел Надал с 2:0 сета (6-4, 7-6 (3). Белгиецът доминираше през целия мач, докато испанецът показа много колебания и логично загуби мача. 29-годишният белгиец показа хладнокръвие и самочувствие в трудните ситуации.

В първия сет всичко вървеше равностойно до петия гейм, когато Гофен проби. Това по никакъв начин не сломи Надал и той бързо върна пасива си.

Отново двамата започнаха да печелят подаванията си, но белгиецът направи втори пробив във важния девети гейм. 29-годишният Гофен не показа колебание при подаването си и спечели с 6-4 първия сет.

След почивката белгиецът проби още в първия гейм. Притиснат до стената Световният №1 подобри играта си, но продължи да допуска непредизвикани грешки и играта на мрежата не му вървеше.

Все пак Надал върна пробива в осмия гейм за 4-4. Това сякаш предвещаваше, че психологическото предимство ще бъде на негова страна. Но това не се случи и Гофен продължи да стои стабилно на корта. Така се стигна и до решителния тайбрек.

В „руската ролетка” белгиецът” показа здрави нерви, а Надал направи двойна грешка за 2:6. Испанецът спечели следващото си подаване. На Гофен му предстоеше сервис за спечелване на мача. Ас и победа над Световния №1.

Преди това Роберто Баутиста-Агут победи категорично с 2:0 (6-1, 6-4) 158-ия в света Кимер Копеянс.

Всичко в този четвъртфинал ще се реши в мача на двойки, който предстои след минути.