Испанецът Рафаел Надал стартира с победа защитата на титлата си на турнира на червени кортове в Барселона с награден фонд 2,51 милиона долара. Водачът в схемата Надал спечели с 6:4, 6:4 над сънародника си Роберто Карбайес Баена след 111 минути игра.

Десеткратният шампион в каталунската столица записа 38 пореден спечелен сет на клей, въпреки че беше затруднен повече от очакваното от 77-ия в света Баена. Надал дори навакса изоставане от 0:2 в началото на мача, след което обърна до 4:2 по пътя си към успеха в първия сет. Във втората част Баена навакса пасив от 1:3 до 3:3, но в седмия гейм отново загуби подаването си и това се оказа решаващо.

Така Надал записа 12-и успех в 13 мача през сезона. Той се стреми към 11-и трофей в Барселона, 55-и на червено и общо 77-и в кариерата си, с който да се изравни с друга легенда Джон Макенроу (САЩ).