СЛед вчерашната инфарктна победа над Белгия, днес Испания победи домакина Австралия и се класира на финала на първото издание на ATP Cup. По този начин в прекия сблъсък за титлата ще видим титаничен двубой между №1 в света Рафаел Надал и №2 Новак Джокович. Финалът стартира в 9:30 часа българско време.

Роберто Баутиста Агут даде аванс на Испания след лесна победа над Ник Кириос с 2:0 сета (6-1, 6-4). След победата на световния №1 се обезсисли мачът на двойки между Кареньо Буста/Лопес и Гучоне/Пеерс.

Така се стигна до мача на първите ракети – Рафаел Надал срещу Алекс де Минор. Двубоят бе изпълнен с напрегнати разигравания и красиви изпълнения, както и борба до последната точка.

Още в първия гейм световният №1 направи три непредизвикани грешки, които помогнаха на Де Минор да започне с пробив. След това австралиецът продължи със стабилната игра и Надал вече виждаше повторение от вчерашния мач с Давид Гофен. Испанецът посрещаше подаванията на съперника си на метри зад основната линия.

Все пак и световния №18 имаше спадове, но все пак с трудности стигна до печеливш уинър чрез форхенд, за да спечели първи сет – 6-4.

След паузата Де Минор не свали нивото, а напротив продължи да се чувства по-добре на корта. 19-кратният шампион от Големия шлем обаче се концентрира в собствените си подавания и поддържаше висок процент на спечелени точки на първи сервис.

Така се стигна до 6-5, а поставен под напрежение Де Минор сгреши два поредни бекхенда и изведнъж психологическото предимство премина на страната на испанеца, който възстанови равенството след 7-5.

Това си пролича още в началото на третия и решителен сет. В първите три гейма Алекс Де Минор спечели едва една точка и изостана с пробив 0-3. Грешките на австралиеца продължиха и Надал се възползва от повеждайки 4-0.

Световният №18 вдигна нивото и върна един от пробивите. Неточностите му обаче продължиха, а пътят към победата за Надал се откриха – 5-1.

Сервирайки за място на финала, испанецът изостана с 15:30, но сервисът му влезе в действие и Надал донесе победата на Испания след 4-6, 7-5, 6-1.

Така иберийците ще спорят за трофея със Сърбия утре.