Квалификантът Иржи Весели от Чехия, който поднесе голямата изненада на турнира по тенис за мъже в Дубай с награден фонд 2,95 милиона долара, с елиминирането на Новак Джокович, стигна до финала.

Весели ще играе в двубой за титлата срещу руснака Андрей Рубльов. Чехът победи на полуфиналите номер 6 в схемата Денис Шаповалов от Русия с 6:7(7), 7:6(2), 7:6(3) в мач, който продължи 3 часа и 16 минути.

Gulliver/GettyImages
26 снимки

И трите сета се решиха след трайбрек, а в първата и третата част съперниците размениха по един пробив. Иржи Весели загуби първия сет, но във вторите два бе убедителен в тайбрека и стигна до финала.

Там негов съперник ще бъде поставеният под номер 2 в схемата Андрей Рубльов, който победи поляка Хуберт Хуркач с 3:6, 7:5, 7:6(5) за два часа и 25 минути игра.

Рубльов написа „Не на войната, моля“ на телевизионната камера след победата си на полуфиналите в Дубай.

Руският тенисист, който заема седмата позиция в световната ранглиста, отстъпи в първия сет след като допусна един пробив. Той затвори втората част с пробив на свой ред за 7:5, а в тайбрека на третия сет удържа поляка и се класира за финала.