Шампионът от 2009 година Роджър Федерер (Швейцария) стартира с рутинна победа на Откритото първенство на Франция по тенис. Поставеният под номер 3 Федерер пласира 38 печеливши удара при успеха над германеца Тобиас Камке с 6:2, 7:5, 6:3. 30-годишният швейцарец, финалист от миналия сезон, имаше затруднения само във втория сет, в който навакса изоставане от 2:4 гейма.

Така Федерер записа 233-а победа в турнирите от Големия шлем, с което изравни рекорда на Джими Конърс (САЩ).

Швейцарецът очаква във втория кръг победителя от срещата между дебютанта в Париж Адриан Унгур (Румъния) и полуфиналиста от 2004 и 2006 година Давид Налбандян (Аржентина).

Бившият номер 1 в света Лейтън Хюит (Австралия) напусна рано надпреварата. Участващият с "уайлд кард" Хюит загуби от словенеца Блаж Кавчич с 6:7(2), 3:6, 7:6(4), 6:3. 31-годишният австралиец допусна 6 пробива и 63 непредизвикани грешки в мача и отпадна в първия кръг на "Ролан Гарос" за първи път след 1999 година, когато дебютира в турнира.

Следващият съперник на Кавчич пък по всяка вероятност ще бъде номер 1 в света Новак Джокович (Сърбия).

Джокович стартира срещу италианеца Потито Стараче в търсене на първа титла от Откритото първенство на Франция.