Номер 2 в света Роджър Федерер (Швейцария) се класира за полуфиналите на турнира по тенис от сериите „Мастърс” в испанската столица Мадрид с награден фонд 3,7 милиона евро.

Федерер победи шестия в схемата Анди Родик (САЩ) със 7:5, 6:7(5), 6:1 след 2:11 часа игра. Швейцарецът, който наниза 15 аса, взе първия сет след решаващ пробив в 11-ия гейм.

Втората част стигна до тайбрек. В него Федерер поведе с 3:0, но след това Родик взе пет поредни точки. Швейцарецът изравни при 5:5, но допусна двойна грешка и американецът затвори сета при собствен сервис.

В третата част Федерер тотално доминираше. Той поведе с 3:0, а след това проби за втори път подаването на съперника си в шестия гейм и приключи мача със собствен сервис.

Така за място на финала шампионът от 2006 година ще срещне победителя от двубоя между номер 4 Анди Мъри (Великобритания) и номер 5 Хуан Мартин Дел Потро (Аржентина).

В женската схема на турнира с награден фонд 3,6 милиона евро Каролин Вознячки (Дания) и Амели Моресмо (Франция) ще се изправят една срещу друга на полуфиналите.

Номер 9 Вознячки победи квалификантката Вера Душевина (Русия) с 6:0, 6:4 за 75 минути.

След неубедителен първи сет Моресмо пък сътвори обрат срещу унгарката Агнеш Савай и стигна до крайната победа с 5:7, 6:1, 6:1 за 2:09 часа.