Водачът в световната ранглиста в мъжкия тенис Роджър Федерер трябваше доста да се потруди срещу хърватския гигант Иво Карлович, но успя да се класира за четвъртфиналите на турнира от серията "Мастърс" в Рим с победа 7:6, 6:3.

Там швейцарецът ще срещне Радек Степанек, който по-рано днес отстрани Луис Орна от Перу.

Макар и спечелил в два сета, Федерер бе далеч от най-добрата си игра и дори даде възможност да бъде пробит още във втория гейм, в който сервираше, но успя да я елиминира. В осмия гейм изглеждаше, че Федерер ще вземе аванс, но Карлович успя да отрази 5 брейкпойнта благодарение на силния си сервис.

И при 6:5 в първия сет швейцарецът можеше да приключи нещата в своя полза, но съперникът му отново се измъкна с бомбен ас.

В тай-брека Федерер успя с връщане от форхенд да елиминира хърватина при 5:4 в своя полза, а след това Карлович прати топката в мрежата от бекхенд, с което загуби сета. При 2:2 във втория сет швейцарецът направи пробив, след което имаше малко проблеми до края на мача и дори успя да пробие Карлович още веднъж.