Петкратният шампион Роджър Федерер (Швейцария) се класира на финала на турнира по тенис в родния си град Базел за седма поредна година.
Поставеният под номер 1 Федерер победи участващия с "уайлд кард" Пол-Анри Матийо (Франция) със 7:5, 6:4 за 86 минути.

Защитаващият титлата си швейцарец наниза 10 аса и не даде нито една възможност за пробив на съперника си, който в петък победи Григор Димитров на 1/4-финалите.

В спора за трофея Федерер ще срещне втория схемата Хуан Мартин Дел Потро (Аржентина). Дел Потро се справи без особени затруднения с третия поставен Ришар Гаске (Франция) с 6:2, 6:2 за 67 минути.

Гаске имаше проблеми с подаването си. Той вкара само 49 процента от първия си сервис и аржентинецът се възползва, като реализира общо пет пробива в срещата.

Дел Потро записа осма поредна победа. На финала той ще търси четвърта титла за сезона, въпреки че има само две победи в 15 мача срещу Федерер.
Двамата се срещат за седми път през този сезон, като швейцарецът не е допуснал поражение.