Първата ракета в света при мъжете Роджър Федерер (Швейцария) оцеля срещу 137-ия в света Рубен Рамирес Идалго (Испания). Швейцарецът се класира за третия кръг на международния тенистурнир за мъже от сериите Мастърс в Монте Карло с награден фонд 2,27 милиона евро след трудна победа с 6:1, 3:6, 7:6 (1).

Федерер губеше с 0:4, 1:5 и 15:30 в решителния третия сет, но стигна до тайбрек, който спечели със 7:1. 12-кратният носител на титли от Големия Шлем бе на две точки от загубата, след като Идалго сервираше за мача, но след това взе следващите пет гейма и в тайбрека даде само точка на съперника си.

Федерер спечели мача, след като 137-ия в света Идалго прати топката в аут след форхенд. Швейцарецът направи цели 55 непредизвикани грешки. В другите срещи номер 4 в схемата Николай Давиденко (Русия), който загуби на финала в Ещорил от Федерер след контузия в левия крак, победи Симоне Болели (Италия) с 6:2, 7:6 (5).

"В момента нямам никакви контузии", каза Давиденко. Номер 5 Давид Ферер (Испания) не срещна проблеми срещу Марат Сафин (Русия) - 6:2, 6:3 и се класира за третия кръг. Игор Андреев (Русия) преодоля 8-ия в схемата Михаил Южний (Русия) с 6:3 и отказ на Южний поради контузия, а 16-ия Филип Колшрайбер (Германия) се наложи над Николас Кифер (Германия) с 6:2, 6:4. От поставените отпаднаха номер 15 Иво Карлович (Хърватия) и 11 Хуан Монако (Аржентина).