Първите двама в ранглистата на АТП Роджър Федерер (Швейцария) и Рафаел Надал (Испания) записаха победи в първите си официални мачове за 2010 година.

Номер 1 в света Федерер разби белгиеца Кристоф Рошу с 6:1, 6:2. Шампионът от 2005 и 2006 година наниза 12 аса и затвори мача само за 57 минути. 28-годишният Федерер ще срещне Евгени Корольов от Русия за място на четвъртфиналите.

Номер 2 Надал пък се справи с италианеца Симоне Болели с 6:3, 6:3 за 89 минути. 23-годишният испанецът, четвъртфиналист в турнира през миналата година, не допусна пробив, като спечели 72 процента от точките при собствен сервис. Надал, който по-късно през януари ще защитава титлата си на Откритото първенство на Австралия, търси първа титла от май миналата година, когато триумфира в Рим. Болели пък остана без победа срещу играч от топ 10 на света в 22-и пореден мач. Във втория кръг Надал ще играе срещу друг италианец Потито Стараче.

Белгийският квалификант Стийв Дарси поднесе изненадата на деня, след като отстрани осмия в схемата Гилермо Гарсия-Лопес от Испания с 6:4, 6:1 само за 70 минути. Шампионът от 2002 година Юнес Ел Айнауи, който участва с „уайлд кард”, също се класира за втория кръг.

Мароканецът пласира 16 аса и се наложи със 7:6(3), 7:6(4) над квалификанта Райлър ДеХарт от САЩ. Така 38-годишният Ел Айнауи стана най-възрастният тенисист с победа в турнир на АТП след американеца Джими Конърс (на 42 години в Хале през 1995 година).