Номер 2 в световния тенис Роджър Федерер (Швейцария) се класира за четвъртфиналите на турнира по тенис от сериите "Мастърс" в испанската столица Мадрид с награден фонд 3,7 милиона евро.

Федерер, поставен под номер 2 в схемата, постигна лесна победа срещу Джеймс Блейк с 6:2, 6:4 в третия кръг и си върна за загубата от американеца на олимпийските игри в Пекин миналата година. Швейцарецът демонстрира отличен ретур, с който разби напълно сервиса на поставения под номер 14 Блейк.

Роджър Федерер, който е печелил 13 титли от Големия шлем и все още няма трофей през тази година, затвори двубоя срещу Джеймс Блейк с първия си мач-пойнт и общо пети ас.

На четвъртфиналите Федерер ще срещне победителя от срещата между Анди Родик (САЩ) и Николай Давиденко (Русия).

В същото време номер 1 в световния тенис Рафаел Надал (Испания) също се класира за четвъртфиналите, но без да направи нито едно разиграване. Испанецът си осигури място сред най-добрите осем в Мадрид след отказване на германеца Филип Колшрайбер заради контузия в левия крак. Надал преследва своята шеста титла през 2009 година. На четвъртфиналите Рафа Надал ще се изправи срещу победителя от двубоя между Фернандо Вердаско и Хуан Монако.

Сърбинът Новак Джокович, поставен под номер 3, се нуждаеше от близо 100 минути, за да победи италианеца Андреас Сепи с 6:4, 6:4.

За следващия кръг се класира и поставеният под номер 4 британец Анди Мъри, който спечели срещу Томи Робредо от Испания със 7:5, 6:1. Номер 5 в схемата Хуан Мартин дел Потро (Аржентина) надигра трудно Станислас Вавринка (Швейцария) с 4:6, 6:4, 6:4.