Аржентинецът Хуан Мартин Дел Потро е класира за четвъртфиналите на Откритото първенство на Франция по тенис за първи път в кариерата си.

Поставеният под номер 5 Дел Потро победи деветия в схемата представител на домакините Жо-Вилфрид Цонга с 6:1, 6:7(5), 6:1, 6:4 след 2:41 часа игра.

Южноамериканецът сервира много стабилно, направи 9 аса и допусна само един пробив в цялата среща. Аржентинецът в същото време пласира общо 30 печеливши удара, докато Цонга направи цели 41 непредизвикани грешки.

20-годишният Хуан Мартин Дел Потро стартира мощно и спечели първите три гейма в мача. До края на първия сет французинът не оказа съпротива.

Във втората част Цонга проби за 4:2, но Дел Потро си върна пробива в деветия гейм, когато французинът сервираше за сета. Така се стигна до тайбрек. След равностойно начало французинът дръпна с 6:4 и това се оказа решаващо.

Третата част беше почти точно копие на първата. Дел Потро проби рано и това сякаш отказа Цонга, който спечели единствения си гейм при 0:5.

Четвъртият сет вървеше равностойно, но при 4:4 Дел Потро проби и след това не даде точка на съперника си при собственото си подаване, за да триумфира.

Така Дел Потро, който се класира на четвъртфиналите на трети пореден турнир от Големия шлем, ще срещне номер 16 Томи Робредо от Испания, който победи 29-ия поставен Филип Колшрайбер от Германия с 6:4, 5:7, 7:6(4), 6:2.