Руснакът Николай Давиденко триумфира с титлата на финалния за годината турнир по тенис "Мастърс" с награден фонд 3,35 милиона евро. Поставеният под номер 6 Давиденко победи на финала шампиона от Откритото първенство на САЩ Хуан Мартин Дел Потро (Аржентина) с 6:3, 6:4 за 84 минути.

Така руснакът заслужи за първи път трофея във втория си пореден финал, след като през миналия сезон загуби спора за титлата от Новак Джокович (Сърбия) в Шанхай, информира БТА.

28-годишният Давиденко започна отлично срещата. Той проби още в четвъртия гейм и задържа аванса си до края на първия сет. Втората част вървеше равностойно, но с изключително представяне в деветия гейм руснакът отново проби подаването на съперника си, а след това нямаше проблеми на собствен сервис и завърши мача с ефектен смаш.

Руснакът, който показа отлична форма през целия турнир, наниза 7 аса и не допусна нито един пробив във финала срещу изглеждащия поуморен Дел Потро.

"Невероятно е. Дойдох тук като номер 7 в света и взех титлата. Това е изненадващо и за мен. Надявам се с играта си да съм спечелил и английските фенове", заяви Давиденко след триумфа. По пътя си към трофея вчера руснакът отстрани на полуфиналите номер 1 в света Роджър Федерер, записвайки първи успех в 13 мача срещу швейцареца.

"Той победи всички, така че заслужено е шампион", коментира 21-годишният Дел Потро.