Поставеният под номер 1 в основната турнирна схема Жо-Вилфред Цонга, наричан Мохамед Али заради невероятната му външна прилика с бившия трикратен световен шампион по бокс за професионалисти в тежка категория, се класира за финала, след като неговият съперник Маркос Багдатис се отказа в третия сет поради контузия в областта на адукторите.

Цонга, номер 7 в световната ранглиста при мъжете, се класира за своя четвърти финал през тази година, като два от трите финала ги спечели - в Доха и в Мец.

Във втория полуфинал Томаш Бердих победи испанеца Николас Алмагро с 6:3 и 6:2 само за един час и 9 минути игра.

Преди една седмица Томаш Бердих победи Жо-Вилфред Цонга на четвъртфиналите на турнира Мастерс 1000 в Шанхай, но Цонга води срещу Бердих с 2:1 победи в досегашните им три мача.