Шампионът от 2008 годна Жо-Вилфрид Цонга (Франция) се класира за финала на турнира по тенис от сериите Мастърс в парижката зала Берси с награден фонд 2,75 милиона евро.

Поставеният под номер 6 Цонга наниза 12 аса и се наложи с 3:6, 7:6(1), 7:6(3) над Джон Иснър (САЩ) в драматичен мач, продължил 2:58 часа.

Така в спор за трофея представителят на домакините ще се изправи срещу Роджър Федерер (Швейцария). Иснър постигна единствения пробив в шестия гейм на мача, което му помогна да спечели първия сет.

Във втората част се стигна до тайбрек, в който Цонга доминираше и даде само точка на съперника си. Много драматичен беше третият сет. При 4:4 Иснър се измъкна от 0:40 при собствен сервис, а в 12-ия гейм пък Цонга спаси три мачбола и отново се стигна до тайбрек. В него французинът поведе с 3:0 и не даде шансове на съперника си за обрат.

Федерер и Цонга имат пет мача без този сезон, като швейцарецът има три победи в тях. Той търси първа титла в Берси.