Защитаващият титлата си Томаш Бердих стартира с лесен успех в първия кръг на турнира по тенис в японската столица Токио с награден фонд 1,2 милиона долара. Чехът се наложи над участващия с "уайлд кард" японец Го Соеда с 6:2, 6:4 за 69 минути. Номер 5 в схемата Бердих сервира отлично и не даде нито една възможност за пробив на съперника си в мача.

Шампионът от 2001 година Лейтън Хюит (Австралия) също продължава напред след успех над участващия с "уайлд кард" представител на домакините Тацума Ито с 6:1, 7:5. Поставеният под номер 8 бивш водач в световната ранглиста се нуждаеше от 82 минути за победата.

В най-оспорвания мач за деня ветеранът Фабрис Санторо (Франция) се наложи над Андрей Голубьов (Казахстан) с 6:7(5), 7:6(2), 6:2. Голубьов пласира 8 аса и спаси цели 13 възможности за пробив, но все пак се предаде след 2:37 часа игра.