Винъс Уилямс (САЩ) победи Вера Звонарьова (Русия) с 6:7 (5:7), 6:0, 6:2 и спечели титлата от първенството на УТА в Доха (Катар).

Поставената под номер 7 американка стигна до успеха след 2:10 часа игра и за първи път взе трофея от престижната надпреварата.

24-годишната рускиня започна страхотно мача, поведе с 3:0, а при 5:2 сервираше за сета. Те пропиля три сетбола и се стигна до тайбрек.

Шампионката от „Уимбълдън” Винъс Уилямс, 28-годишна, водеше с 5:1 в тайбрека на първия сет, но след това рускинята спечели шест поредни точки и спечели със 7:5.

Във втория сет Уилямс не даде нито гейм на своята съперничка, а в третия решителен поведе с пробив с 2:0. Въпреки, че рускинята веднага си върна пробива, американката направи нов, поведе с 3:1, след това с 5:2 и затвори мача след 6:2.

Така американката постигна шеста поредна победа срещу Звонарьова, като има само една загуба.

В двубоя Винъс Уилямс направи 6 аса и 7 пробива, срещу само два загубени гейма при собствен сервис. И двете обаче имаха невероятен процент при първи сервис - 70 процента.

За успеха си Уилямс ще получи 1.34 милиона долара от наградния фонд. Това е нейна трета титла за годината - след „Уимбълдън” и Цюрих, и общо 39-та в нейната кариера.

Така Уилямс ще се изкачи с две места в световната ранглиста и ще завърши годината като номер 6.

За Звонаьорва, която бе поставена под номер 8 в схемата, остават 715 000 долара и ще завърши 2008-ма като номер 7 в света.

На предишните си две участия в първенството на УТА Винъс Уилямс достигаше до полуфиналите. Общо пет пъти тя се е отказвала от участие поради контузии.

Този път до титлата американката постигна пет поредни победи като на полуфиналите победи номер 1 в света Йелена Янкович (Сърбия) с 6:2, 2:6, 6:3.

Със спечелените 1.34 милиона долара Винъс Уилямс изпревари Мартина Навратилова за четвъртото място в списъка за спечелени приходи от наградни фондове в историята на женския тенис.

Преди седем години - през 2001-ва година Серина Уилямс спечели първенството на УТА.

По-рано поставените под номер 1 в схемата Кара Блек (Зимбабве) и Лизел Хубер (Южна Африка) спечелиха титлата на двойки след успех с 6:1, 7:5 над Рене Стъбс (Австралия) и Квета Пешке (Чехия).