Поставената под номер 7 в турнирната схема Мария Шарапова победи Саманта Стосър, номер 6 в схемата, с 6:2 и 6:4 и спечели първия си турнир през тази година.

Финалът между Шарапова и Стосър започна с няколкочасово закъснение заради проливен дъжд. След няколко седмици слънчево време във „Вечния град“, дъждът започна да вали в момента, когато двете финалистки загряваха на корта. Шарапова и Стосър прекараха няколко часа в съблекалните си, преди да излязат за финалния мач.

Маша започна двубоя по възможно най-добрия начин, мощните ѝ удари почти винаги попадаха в очертанията на корта, а австралийката бе безпомощна пред почти перфектната игра на противничката си. Шарапова набързо спечели четири поредни гейма, Стосър намали на 2-4, но амбициите ѝ за обрат бяха прекършени след нови два гейма в сметката на рускинята.

Във втората част доминацията на Шарапова не бе толкова сериозна, но въпреки това продължаваше да има предимство и се стигна до 5-4, когато сервираше за титлата.

Последва оспорван гейм, в който Стосър поведе с 15-30, но загуби следващите три разигравания и в крайна сметка след 81 минути игра Маша постигна най-големия успех на клей в кариерата си.