Номер 1 в света Динара Сафина (Русия) и Каролин Вознячки (Дания) се класираха за финала на турнира по тенис в испанската столица Мадрид с награден фонд 3,6 милиона евро.

Сафина победи без особени проблеми швейцарската ветеранка Пати Шнидер с 6:4, 6:2 за 75 минути.

23-годишната рускиня, която през миналата седмица спечели десета титла в кариерата си в Рим, контролираше изцяло мача. Тя направи 28 печеливши удара срещу само 12 на съперничката си и записа 13-а победа в 14 мача на червено през този сезон, след като взе последните пет гейма срещу Шнидер.

Така Сафина се класира на финал на трети пореден турнир и общо на пети от началото на 2009 година.

Деветата в схемата Вознячки се наложи над Амели Моресмо (Франция) с 7:6(1), 6:3 в другия полуфинал.

18-годишната датчанка продължи с отличното си представяне в Мадрид и все още не е загубила сет в турнира.

29-годишната Моресмо сервираше за първата част при 5:4, но се провали, след като пропиля два сетбола.

Така след размяна на общо шест пробива се стигна до тайбрек. В него Вознячки взе първите пет разигравания и го спечели със 7:1 точки.

Датчанката реализира решаващ пробив за 4:2 във втората част, след което сервираше добре и затвори мача след почти два часа игра.

Вознячки, която за четвърти път през сезона е на финал, търси пета титла в кариерата си.